“AKP ya adım atar ya da süreci bitirmiş olur”

“AKP ya adım atar ya da süreci bitirmiş olur”
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır'dan Ankara'ya hareketinden önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Demokratikleşme paketi"nin doğrudan çözüm anlayışı ile hazırlanan bir paket olmadığını belirterek, "Çözüm sürecine yönelik yapılmış hamlelerde değil bunlar. Gelinen noktada, AKP ya gerçekten bütün uyarıları dikkate alıp kalıcı demokrasi adımlarına vesile olacak girişimlerde bulunur, ya da çözüm sürecini kendi elleriyle sonlandırmış olur" dedi.

 

DİYARBAKIR - BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır'dan Ankara'ya hareketinden önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Meclis gündemine gelen “Demokratikleşme Paketi”ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, "Çözüm sürecine yönelik yapılmış hamlelerde değil bunlar. Daha çok AKP'nin kendini güvenceye alma, garantiye alma, kendi güvenliğini sağlama açısından hesapladığı ve hayata geçirdiği paketlerdir. Son paket hazırlıklarında da görüldü ki paketlerin tek derdi kendini kurtarmak. Türkiye, Türkiye toplumu, Kürt sorunu AKP'nin çok umurunda değil. Sayın Öcalan'ın İmralı'da yapılan görüşmede verdiği mesaj bu içeriktedir ve haklıdır. Bizim eleştirilerimizde bu yönlü zaten" dedi.

Demirtaş, hükümetin, bütün süreci seçime endeksli kullanma ve zaman kazanma niyetinde olduğu için seçim yaklaştıkça daha fazla gerilime yol açtığını ifade etti. Demirtaş, şunları söyledi:

"Bu çözüm süreci ruhunun zehirlenmesine yol açıyor. Elbette ki, bu da İmralı'daki görüşmelerin tansiyonunun giderek yükselmesine neden oluyor. Bu ön görülemeyen bir durum değildi. Biz çözüm sürecinin iyi gitmediğini aylardır açıkça ifade ediyorduk. Gelinen noktada, AKP ya gerçekten bütün uyarıları dikkate alıp kalıcı demokrasi adımlarına vesile olacak girişimlerde bulunur, yada çözüm sürecini kendi elleriyle sonlandırmış olur. Görünen o ki seçime kadar AKP'nin bugüne kadar beklenen bütün adımları atması gerekiyor, onun dışında başka ihtimal görmüyoruz" diye konuştu.

“Süreci hedefleyen girişim”

İP tarafından servis edilen PKK Lideri Abdullah Öcalan'a ait olduğu iddia edilen montaj görüntülere ilişkin, "Süreci hedefleyen girişim" tanımlaması yapan Demirtaş, Öcalan'ın 15 yıldır İmralı'da tek başına direniş sergilediğini söyledi. Bunların cözüm sürecini hedefleyen girişimler olduğunu ifade eden Demirtaş, “Dikkat ederseniz bu açıklamaları yapanlar, bunu yayınlayanlar, çarpıtarak, montajlayarak servis eden çevrelerin hiç biri Kürtlerle ilgili tek bir hak kırıntısından bile söz etmiyor. Tümü ile süreci bozup savaşı yeniden başlatmak üzerine bir siyaset kurmuş durumdalar. Bütün hedefleri budur. Yoksa Kürt sorununu çözmek Türkiye'de demokrasi gibi amaçları hedefleri taşımıyorlar” dedi.

“İttifak arayışımız yok”

Yerel seçim öncesi gündeme gelen ittifak arayışları ile ilgili olarak ta konuşan Demirtaş, merkezi ve yerel düzeyde bir ittifak görüşmesi ve arayışının olmadığını söyledi. Demirtaş, "Bizim hiçbir partiye ittifak çağrımız olmadı. Merkezi düzeyde CHP ya da başka bir parti ile ittifak arayışımız yok, görüşmemiz yok ve bu saatten sonrada olmaz. Bu net olarak kapanmış bitmiş bir tartışmadır. Ama, yerel düzeyde örnek vermek açısından söylüyorum. Sadece örnek olsun. Adana'nın her hangi bir ilçesinde birbirine destek vermek isteyen adaylar ilkeler çerçevesinde uzlaşır, bir aday etrafından birleşirlerse bu uzlaşmada kamuoyuna açık bir şekilde şeffaf bir şekilde yapılırsa biz böyle bir ittifaka karşı çıkmayız” diye konuştu. 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.