1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Alevi köyüne cami yapanlar, Alevi heyetle görüşmedi
Alevi köyüne cami yapanlar, Alevi heyetle görüşmedi

Alevi köyüne cami yapanlar, Alevi heyetle görüşmedi

Kars'ta Alevi köyüne cami yaptırılmasına ilişkin Kars'a giden Alevi heyeti ne Kars Valisi ne de Sarıkamış kaymakamı ile görüşemediler.

A+A-

Alevi köyü Aşağısallıpınar’a giden Alevi heyeti, Kars Valisi Türker Öksüz ile görüşemedi. Heyet, caminin Cemevine çevrilmesi talepli dilekçelerini ise valiliğe zorla verdi. Ardından görüşmek için gittikleri Sarıkamış Kaymakamı Recep Koşal da heyetle görüşmedi.

zz-013.jpg

Kars Sarıkamış’a bağlı 38 Haneli Aşağısallıpınar Köyü’ne kaymakamın hizmet getirme sözü karşılığında cami yaptırılması tepkilere neden olmuştu.

z-013.jpg

Köylerine dayatma ile cami yapıldığını ve bu projeyi kabul etmediklerini söyleyen Aşağısallıpınar köylüleri, İzmir’de yaptıkları toplantı sonrası bir an önce bu projeden vazgeçilmesi çağrısında bulunmuş ve imza kampanyası başlatmıştı. Tepkilerin ardından cami inşaatı durduruldu.

 

Cami Cemevine çevrilsin

Dün, köydeki cami inşaatının Cemevine çevrilmesi için Alevi kurumları adına Aşağısallıpınar Köyü’ne giden Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, Bağcılar Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Koç ve Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yılmaz, önce Kars Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Çevin Alaca’yı ziyaret etti. Ardından Kars Valisi ile görüşmek üzere Valilik konağına giden heyet, vali ile görüşemedi. Valinin özel kalem müdürünün heyettekilere Vali ile görüşemeyeceklerini söylemesi üzerine Alevi heyet cami inşaatının Cemevine çevrilmesi talepli dilekçelerini iletti.

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, dilekçelerini zorla verebildiklerini belirterek, “Dilekçelerimizi almakta bile zorlanan bu zihniyeti kınıyoruz” dedi.

zzz-007.jpg

"Dilekçemizi vermek için neredeyse muhatap bulamadık"

Ardından gittikleri Sarıkamış Kaymakamı da Alevi heyetle görüşmedi. Heyette bulunan Celal Fırat, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Sarıkamış Kaymakamı ile görüşmek için Kaymakamlığa gittik. Kaymakam beyin kaymakamlıktan kaçarcasına çıkması çok acı idi. Dilekçemizi vermek için neredeyse muhatap bulamadık. Yazı işlerindeki memurların ‘kaymakam bey görmeden evrakı alamayız’ söylemleri kabul edilir değildi. Sorun gerçekten çok büyük yeni bir örgütlenme modeline acilen ihtiyaç var. Buradaki Alevi canlarımızın sitemlerine çare bulmamız lazım…” (Kaynak: PİRHA)

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.