Adil Kılıçaslan

Adil Kılıçaslan

Ali Narçın anısına

Tarih gelecek yaşamımızı yönlendirir. Herhalde yaşamım boyunca 52 ilde yaşadım. Yaşadığım her ilde, tarihini öğrenmek ufkumu genişletti, tarihten gelen anıtların anlamını öğrenmeye çalıştım. Kiminde başarılı oldum kiminde olamadım. Turizm kitapları detay değil görsel anlatım ve lise seviyesinde bilgi veriyor.

Diyarbakır’da Sur içini gezdim, halkın tarihle bütünleşmesini yaşadım. Bazı eserlerin özüne uygun anlamda kullanıldığını gördüm. Televizyonda Hamza Yardımcıoğlu’nu izler ve konuşmalarını özümseye çalışırdım.

Bir an aklıma geldi, internette aradım ve https://hamzayardimcioglu.com/ sitesine ulaştım. Başka yazılarını okumak istediğimde, https://anahtar.tv/adresine ulaştım.

Hamza Yardımcıoğlu’nun yazılarına ulaştığımda, define bulmuş gibi sevindim, tarih yazılarını niye derinden araştırmıyorum diye üzüldüm.

Diyarbakır Surlarındaki Şifreli Resimler

https://anahtar.tv/2015/07/30/diyarbakir-surlarindaki-sifreli-resimler/

Aşağıda Hamza Yardımcıoğlu’nun yazısında dikkatimi çeken kısmından alıntıları yazıyorum.

Binlerce yıllık tarihe sahip Diyarbakır şehri, surları ve mimari yapılarındaki sembolizmle kadim geçmişin bilgilerin günümüze taşır. O sembolizmi barındıran yapılardan biri de meşhur Ulu Camii’dir. Bu mekân 639 yılında, şehrin Müslümanların eline geçmesinden önce, Martoma adında bir kiliseymiş. Daha öncesi ise bilinmiyor.

Ulu Camii’nin kapısının sağında ve solunda, Diyarbakır şehriyle özdeşleşmiş bir figür bulunur. Bugüne kadar hep boğa ile aslanın mücadelesi olarak yorumlanan bu kabartmanın aslında göksel bir bilgiye işaret ettiği, incelendiğinde kolayca anlaşılmaktadır.

Resimdeki boğa, Taurus yani Boğa takımyıldızıdır, aslan ise Leo yani Aslan takımyıldızıdır. Kadim çağlardan günümüze gelen astrolojide; Boğa burcu, dünyevi olan bahar mevsiminin hâkimidir, Aslan ise hasat zamanı olan yaz mevsiminin. Artık olgunluk, erginlik ve ölüm gelmiştir ve ekinler biçilecektir.

Yedi Kardeş burcu bize, asırlardır saklı kalmış başka bir sırrı daha ifşa ediyor.

Bu burcun üzerindeki çift başlı kartal figürü, yani Roma’nın sembolü Phoenix kuşu, diğer bir deyişle Anka kuşu da açık şekilde göksel bir bilgiye dikkat çekiyor. Adını savaşçı bir kuştan alan Phoneix veya Anka takımyıldızına.

Yedi savaşçı kardeş, bu burcun efsanesinde de karşımıza çıkıyor ve bir savaşta, bu burcu canları pahasına korurken öldüklerini öğreniyoruz.

 

Yeraltı Görüntüleme Uydusu, Diyarbakır’da Kırklar Dağında Tarih Öncesi Yapı Tespit Etti

Nisan 2014 de yazdığı yazıyı da okumanızı tavsiye ederim. Üzerinde yaşadığımız tarih ne kadar büyüleyici, öğretici anlayacaksınız. Link adresini yazıyorum;

https://anahtar.tv/2014/04/18/yeralti-goruntuleme-uydusuyla-gorulen-tarih-oncesi-yapi/

Diyarbakır’da, Dicle Nehri kıyısında, yaklaşık 100 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğinde, tarih öncesi dönemlerden kalan bu gizemli yeraltı yapısı, uydudan tespit edildi. Ancak ne amaçla ve kimler tarafından yapıldığı belli olmayan bu yapının sırrı bölgede yapılacak arkeolojik çalışmalarla netlik kazanacak.

Daha önce Nuh Tufanı konulu araştırmasıyla Türkiye’de gündeme gelen, İstanbul Üniversitesi Denizcilik Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Yavuz örnek, “Ben bu resimleri gördükten sonra şu kanaate vardım ki; bu, kesinlikle insan yapısı. Konunun iyice anlaşılması için bölgeye gidilmesi gerekir. Bence araştırılması gereken çok ilginç bir konu” diye konuştu

Yeraltı tapınağı görünümündeki dikdörtgen alanın içinde ne olduğu, uzmanlar tarafından araştırılmayı bekliyor.

Diyarbakır Mağaralarında Maya Sembolleri

Anahtar.tvsitesinde yine Diyarbakır’ın  tarihinden kesit sunan Ali Narçın’ın yazısından dikkatinizi çekecek alıntılar yapacağım. Link adresi;

https://anahtar.tv/2019/06/26/diyarbakir-magaralarinda-maya-sembolleri/

Göbeklitepe tapınağını ziyarete ve kısa da olsa incelemeye gittiği zaman Diyarbakır’da konuk olmuştum. Orada bana Ergani ilçesinde mağaraların olduğunu söylediler. Bunu duyunca hemen oraya gitmek istediğimi belirttim. İki gün arayla Hilar mağaralarında inceleme ve sembollerin özelliklerine bakınca mağara odalarının giriş kapılarının üst bölümünde Kukulkan piramidinde bulunan chac-mool benzeri alçak kabartmaları gördüm. Bu alçak kabartmalar maya mimarisine ait bir çalışmaydı. O halde Diyarbakır’a bu çalışma nereden geldi? Ya da Diyarbakır’dan mı Mayaların yaşadıkları geleneklere geçmiştir?

Diyarbakır ilçesi Ergani’ye bağlı Sesverenpınar köyündeki Hilar mağaralarında “Chac-Mool” benzeri alçak kabartmalar

Tapınaklara işlenen ve ayrıca takvim kaynaklı figürlerin yer aldığı tablolarda günlerin karşılığı olan ayrıca tanrı adlarını temsil eden chac-mool; kutsal figürlerdi.

İnanıyorum ki, bu bilgilerin yayılması, ünlenmesi Diyarbakır’ı hak ettiği yere ulaştıracaktır.

Saygılarımla,

Adil Kılıçaslan

Baş Denetçi

 

 

 

Bu yazı toplam 852 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.