1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Alınak: Cezaevlerinde haftada 5 kişi ölüyor
Alınak: Cezaevlerinde haftada 5 kişi ölüyor

Alınak: Cezaevlerinde haftada 5 kişi ölüyor

Kürt PEN tarafından düzenlenen panelde konuşan Mahmut Alınak, Türkiye’deki cezaevlerinde haftada 5 tutuklunun yaşamını yitirdiğini belirterek, cezaevlerindeki uygulamaların vahşet boyutunda olduğunu kaydetti.

A+A-

Haber-Foto: Haci GÜNEŞ

DİYARBAKIR (TİGRİS HABER) - Kürt PEN tarafından cezaevlerindeki yazarlara atfen "Zindanda yaratmanın özgürlüğü" başlıklı panel düzenlendi.  Cegerxwîn Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen panele, Kürt PEN Başkanı Şehmus Sefer, PEN Türkiye Başkanı Tarık Günersel, eski milletvekili Mahmut Alınak'ın yanı sıra Kakşar Oremar, Selim Temo, Osman Özçelik, Şehmuz Diken, Hicri İzgören gibi isimler katıldı. Panel öncesi katılımcılara 23 yıldır cezaevinde olan PKK'li tutsak Menaf Osman'ın kaleme aldığı Silava Bajariyan isimli Kürtçe öykü kitabı dağıtıldı. 

‘Bu vahşete karşı sessiz kalınmamalı’

Panelde konuşan eski DEP Milletvekili Mahmut Alınak, cezaevlerindeki onur kırıcı uygulamalara dikkat çekerek, Türkiye’deki cezaevlerinde her hafta 5 tutuklunun yaşamını yitirdiğini belirtti. Cezaevlerindeki uygulamalara karşı sessiz kalınmaması gerektiğini ifade eden Alınak, “Bu vahşet karşısında sessiz kalıyorsak, kendimize siyasetçiyiz, yazarız ve aydınız diyemeyiz. Diyarbakır Cezaevi önünde çadırlar kurmalıyız. Bu uygulamalar son bulana dek eylemler gerçekleştirilmelidir. “ dedi.

‘AKP Kürtleri oyalıyor’

Cezaevlerinde insanlık dışı uygulamaların devam ettiğini kaydeden Alınak, “AKP Hükümeti sözde yeni anayasası çalışmalarını gerçekleştiriyor. Böyle bir çalışma yoktur. Bu tamamiyle Kürtleri oyalamaya dönük bir çalışmadır” dedi. Alınak, 19 yıl önce 6 Kürt milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırılarak tutuklandığını hatırlatarak, binlerce Kürt siyasetçisi, avukat, gazetecinin halen içerde olduğunu belirtti. Cezaevlerinde onur kırıcı uygulamaların sürdüğünü kaydeden Alınak, “Önce seni cezaevine alıyorlar. Kadın, erkek, yaşlı, genç demeden, çırılçıplak arıyorlar. Kadınların pedlerine kadar arıyorlar. Bu şerefsizce uygulamalar hücreye kadar devam ediyor” dedi.

‘Türkiye’deki lêlêdır, lolosu İran’da’

Alınak’ın ardında konuşan İran Kürtleri’nden olan yazar Kakşar Oremar da, İran’daki cezaevi uygulamalarına ve Kürtlere yönelik hak ihlallerine dikkat çekti.  Türkiye’deki cezaevlerindeki onur kırıcı uygulamalarının İran’daki uygulamaların yanında az kaldığını ifade eden Oramar, “Türkiye’deki uygulamalar’ lêlê’dır,’ lolo’su irandadır. İran’da Kürtler, Kürt olarak kabul edildi ama hiç bir zaman hakları kabul edilmedi” dedi. Tarihten günümüze kadar İran’da, Kürt liderlerinden hiç biri kendi kaderiyle ölmemiştir. Hepsi de barbarca işkence edilmiş, asılmış ve öldürülmüştür. Buna rağmen İran’da Kürtler iktidara karşı hiç bir zaman boyun eğmedi. Onca halklar içinde, tarihten günümüze kadar en direngen halk Kürt halkı olmuştur” dedi.
 

PEN Türkiye Başkanı Tarık Günersel ise, yazarların kendi dillerinde özgürce yazmalarının koşullarının yaratılması gerektiğine belirterek, ateşkeslerden ziyade barışın yaşayacağı bir dünya istediklerini kaydetti. Günersel, dünya üzerindeki PEN örgütlerinin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.

Panelin ikinci oturumunda Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Miraz Rani ve Halil İbrahim Özcan'ın katılımıyla yazar ve gazetecilerin cezaevlerinde yaşadıkları sorunların hukuksal boyutu ele alınacak. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.