Abdulkadir Arslanoğlu

Abdulkadir Arslanoğlu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Allah Korkusu

A+A-

Allah Korkusu

 

Abdulkadir ARSLAN

        Yüceler yücesi Rabbimiz, Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Allah’tan korkunuz.” (Maide, 35)

        Müslüman, vücudunun bütün organları ile Rabbul’âleminden korkan kimsedir. Nitekim, büyük âlim Ebul’Leys es-Semerkandî şöyle demiştir: “Allah korkusunun yedi alâmeti vardır:               Birincisi, dilde meydana gelir. Allah’tan korkan kimse dilini yalandan, gıybetten, insanlar arasında laf taşımaktan, iftiradan ve boş konuşmaktan uzak tutar. Dilini Allah’ın zikri ile, Kur’an okuyarak ve hayırlı şeyler konuşarak meşgul eder.

        İkincisi kalpte meydana gelir. Müslüman bir kulun kalbinde düşmanlık, kin ve haset olmamalıdır. Zira Peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Ateş odunu nasıl yakarsa, haset, yani kıskançlıkta iyilikleri öylece yakar/yok eder.”

        Üçüncüsü gözde meydana gelir. Allah korkusu taşıyan kul, haram olan hiçbir şeye bakmaz. Gözleri haramlara karşı  kapalıdır. Zira peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Kim gözünü haramla doldurursa, Allah da onun gözünü kıyamet günü ateşle doldurur. Mü’min kimse, dünyaya istek, arzu ve ihtirasla değil de, ibret ve ders almak için bakar.

        Dördüncüsü, karında meydana çıkar. Allah’tan korkan kul, karnına haram lokma sokmaz. Çünkü haram lokma yemek büyük günahlardandır. Rahmet Peygamberi Muhammed Aleyhisselam şöyle buyurdular: “Haram lokma yiyen bir kimsenin, karnında haram lokma kaldığı müddetçe yerde ve gökte bulunan bütün melekler ona lanet eder. Şayet bu kimse, haram lokma midesinde hazmedilirken ölürse, gideceği yer cehennemdir.”

        Beşincisi, elde ortaya çıkar. Allah’tan korkan bir Müslüman, elini harama değil, Allah’ın rızasına uygun olan şeylere uzatır.

          Altıncısı, ayaklarda ortaya çıkar. Allah’tan korkan bir Müslüman, ayaklarıyla harama/günah işlemeye değil, Allah’ın rızasına uygun ve onun sevgisini kazandıracak işlere doğru yürür.

         Yedincisi, yaptığı işlerde ve eylemlerde ortaya çıkar. Allah korkusu taşıyan bir kul, ibadetini sırf Allah rızası için yapar. Riyadan, gösterişten ve nifaktan kaçınır. İbadetleri dışında yaptığı işlerin/eylemlerin ve amellerin tümünü Allah için yapar ve gösterişten azami sakınır. Zira Rabbimiz Kur’an da şöyle buyuruyor: “(Allah’ın azabından korkup rahmetine sığınan) takva sahipleri, mutlaka cennetlerde ve pınar başlarında olacaklar. (Hicir, 45) Günahlardan sakınanlar emin bir makamdadırlar. (Duhan, 51)

        Allah kendisine rahmet etsin, Ebu’l-Leys es Semerkandî hazretleri Allah’tan nasıl ve ne şekilde korkulması gerektiğini, Allah korkusunun önemini bizlere yedi maddede ne güzel anlatmıştı. Güzel olan bütün isim ve sıfatların tek sahibi Rabbimiz, bizlere kendisinden hakkıyla korkmayı nasib ve müyesser etsin. Cumanız mübarek olsun…    

                                       

 

Bu yazı toplam 16916 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.