1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Altın Portakal ödülünü Sakine Cansız ve Rojava'ya adadı
Altın Portakal ödülünü Sakine Cansız ve Rojava'ya adadı

Altın Portakal ödülünü Sakine Cansız ve Rojava'ya adadı

50. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Gecede ödül alanlar Gezi direnişi ve Rojava'ya ödüllerini adadı. En İyi Belgesel dalında ödül alan Yönetmen Piran Baydemir ödülünü Paris Katliamı’nda yaşamını yitiren 3 devrimci

A+A-

50. Altın Portakal Film Festivali'nden En İyi Belgesel Ödülü'nü alan Yönetmen Piran Baydemir, Kürt sinemasının gelişiminin Kürt sorununun çözümüne bağlı olduğunu söyledi.Yönetmen Piran Baydemir, "Fecîra" isimli filmiyle katıldığı 50. Altın Portakal Film Festivali'nden "En İyi Belgesel Film Ödülü"nü alarak Diyarbakır'a döndü. Yönetmen Baydemir, festivale ve ödül gecesine ilişkin izlenimlerini anlattı. Baydemir, "Bu sene Altın Portakal Film Festivali'nin 50'nci yılıdır. Bu yıl 5 belgesel, 4 kısa film, 3 kısa metrajlı Kürt filmi festivale katıldı. Bunların çoğu ödülle döndü, bu çok sevindirici bir şeydir" dedi. Kürt sinemasının Türkiye'deki en önemli ve prestijli festivalde bu şekilde yer almasının çok önemli olduğunu ifade eden Baydemir, şunları söyledi: "Kürt filmleri oradaki gösterimlerde bazen çok ırkçı söylemlere maruz kalıyordu, ama bunu zaman zaman ciddi şekilde tartışıp, onları ikna edebiliyorduk. Bize karşı çok ırkçı söylemler, sert üsluplarla bize yön verme tavrı içine girmeye çalışıyorlardı. 'Burası Türkiye Kürtler yoktur' şeklinde faşizan söylemlerle bize yaklaşan insanlar vardı. Mutlaka her gösterimde anadilde eğitim tartışması açılıyordu. Ama bizi destekleyenler daha çoktu. Festivali organize edenlerle konuştuğumuzda, 'Bu söylemler eskiden daha çoktu' diyorlardı. Ama Kürt filmleri son zamanlarda Antalya'ya çok gelmeye başlayınca, böyle tepkilerin azalmaya başladığını söyleyebiliriz."

Bu tepkilerin azalmasının bir nedeninin de son süreçte başlayan çözüm tartışmalarından kaynaklandığını dile getiren Baydemir, "Kürt sorununun çözümünün Kürt sinemasının gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu sayede Kürt sinemacılar hem daha fazla film çekme olanağına hem de daha fazla festivale katılarak oradaki izleyicilerle de buluşabilme olanağın sahip" diye belirtti.

'Salonda buz gibi bir hava esti'

Baydemir, ödülü alış anında yaşadığı duyguları ise şu şekilde anlattı: "Ödülü almayı çok istiyordum aslında içime de doğmuştu. Sahneye çıkıp o kadar bürokrasinin önünde, sahneye çıkmadan önce filmimi Sakine Cansız ve arkadaşlarına ve Rojava devrimine adayacağımı söyleyeceğimi belirtmiştim. İçimden yüzlerce tekrar etmiştim, bunu hem Kürtçe hem de Türkçe söyleyeceğimi belirtmiştim. İsmim açıklandığında koşarak sahneye çıktım. İşte bunları söylediğimde hiç tepki gelmedi, salonda buz gibi bir hava esti. Ama oradaki dostlarımız, yoldaşlarımız sağ olsunlar çok desteklediler."

Kürtçe konuşurken, orada bulunan devlet ve hükümet bürokratlarının kendi aralarında konuşmaya başladığını aktaran Baydemir, "Suratlarını asarak tepki gösterdiler. Aslında sonradan öğrendim arkadaşlarımız orada bulunan valinin diğerlerine 'neyce konuşuyor, ne konuşuyor' diye bir tepki gösterdiğini duydum. Tabi hiç ödün vermeden konuştum ve mesajımı illetim" diye konuştu.

Festival gösterimleri

"Fecîra" filmi şimdiye kadar İstanbul Film Festivali, Filmamed Belgesel Film Festivali'nde gösterilirken Altın Portakal Film Festivali'nde ödülle döndü. Film ayrıca Duhok, Ahdamar ve Dökümantaris festivallerinde de izleyiciyle buluşacak. Baydemir, ödülünü alırken Kürtçe ve Türkçe yaptığı konuşmasında, "Bu ödülü Paris'te katledilen üç yoldaşa, Sakine Cansız'a ve Rojava devrimine adıyorum" demişti.

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.