1. YAZARLAR

  2. İshak Karakaş

  3. Ana muhalefet hattı
İshak Karakaş

İshak Karakaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ana muhalefet hattı

A+A-

 

Evet, 1 Kasım seçimleri de yapıldı. 5 ay içinde ikinci bir genel seçim. Bu seçime niçin gidildiği herkesin malumu olduğu için bu yazıda bu konuyu geçeceğim. Ama nasıl gidildiği önemli. Savaş şartlarında. Ve bu şartların en fazla etkilediği parti bir önceki seçimin asıl galibi HDP oldu.

Seçmen 5 Haziran'da HDP'yi sadece barajı geçecek hale getirmemiş, iktidar partisini zayıflatırken HDP'yi güçlü bir meclis grubu konumuna taşımıştı. Seçmen 5 Haziran seçimlerine giderken HDP'den birbirinden farklı beklentiler içindeydi. Barış bunlardan bir tanesiydi. Ama barış kadar seçmenin demokratikleşme, yeni anayasa, ekonomik sorunların emekçiler lehine çözümü, eğitimden sağlığa, inanç özgürlüğünden kimliklerin tanınmasına kadar birçok beklentisi  de HDP'ye yönelmişti. Ve HDP'nin seçim bildirgesi bu talepler için adil ve akılcı cevaplar içeriyordu.

Savaş işte bu durumu değiştirdi. Yaşanan insan kayıplarını burada konuşmak gereksiz. O insanlar geri gelmeyecek. Yaşayanların ise öncelikleri artık değişmişti. Toplumun bir önceliği kalmıştı, o da savaşı durması, can ve mal güvenliğiydi. HDP her ne kadar barışı en fazla seslendiren parti olsa da, savaş durmadı ve seçmenin geniş bir kesimi HDP'nın gücünün sınırlı olduğuna kanaat getirdi. HDP'nin  Türkiye'nin önemli sorunlarına ilişkin çözüm önerileri tartışılmadı. Ve can ve mal kaygısına düşen toplum seçimini güçlüden yana yaptı.

Toplumun AKP'ye bu denli yönelmesinin nedenlerinden biri de CHP'nin savaşa karşı güçlü bir ses çıkarmamış, toplumun güvenliğinin tesisinde inisaiyatif sahibi olmadığı izlenimini vermiş olmasıydı.

Bütün saldırı ve operasyonlara, can kayıplarına ve ana akım medyanın sansürüne rağmen HDP'nin aldığı oy başarıdır. Meclis'teki üçüncü parti konumuna geldi. HDP'nin aldığı oylara harita üzerinde bakarak oyların kimlerden geldiği tartışılabilir. Ama HDP'yi bir Türkiye partisi olarak gören geçen seçimin seçmenlerinden kimilerinin asli partilerine döndüğü görülüyor. Zaten bu savaşla amaçlanan HDP'yi barajın altında bırakmaktı.

Bu yüzden HDP'liler kendilerini başarısız hissetmemeli. Ama AKP'nin de kendi stratejisi açısından başarılı olduğunu kabul etmek gerekir.

Bu seçimden çıkan en önemli sonuçlardan biri HDP'nin artık Türkiye'nin ana muhalefet partisi olduğudur. HDP bu hat üzerinde büyüyecektir.

Belki ilk günlerin hayalkırıklığı ile "hadi evimize gidelim" diyenler olacaktır. Ama HDP bir Türkiye partisi olarak kurulmuştur, varoluş nedeni budur, bundan vazgeçilmemeli.

Ortak vatan ve Türkiyelileşme projesi barışın yoludur.  

Bu yazı toplam 875 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.