1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Ana Sesleriyle Anadolu
Ana Sesleriyle Anadolu

Ana Sesleriyle Anadolu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün projesi müzikal, "Ana Sesleriyle Anadolu" ilk kez Mardin'de sahnelendi.

A+A-

MARDİN - Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün projesi "Ana Sesleriyle Anadolu" isimli müzikal Türkiye'de ilk kez Mardin'de sahne aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı devlet koroları ve devlet halk danslarında görev yapan sanatçılardan oluşan Ana Sesleriyle Anadolu ekibi, Mardin Atatürk Kültür Merkezinde kadınların sesinden kına gecesi ve düğünlerde söylenen türküleri ve ağıtları seslendirdi.

Vali Ahmet Cengiz, müzikalin Kadına Şiddetle Mücadele Günü'nde sahnelenmesinin özel bir anlam taşıdığını belirterek, anne ve babalardan çocuklarına ve özellikle kız çocuklarına sahip çıkmalarını istediklerini söyledi. 

Ana Sesleriyle Anadolu Müzikali Genel Koordinatörü Aşkın Günay da anaların seslerini tüm Türkiye'ye duyurduklarını ifade eden ederek "Biz, Türkiyeyiz. Dolayısıyla doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine türkülerimizi kınamızdan düğünümüze, düğünümüzden halayımıza, halayımızdan burada seslendirdiğimiz ağıtımıza kadar hepsi Türkiye'de toplumumuzun yaşadığı günlük hayatta karşılaştığı şeyler" diye konuştu.

Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü sahnesinde ilk kez bir Kürtçe ağıt sahnelendiğini dile getiren Günay, "Bizler etle tırnak gibi birbirimize bağlı çok güçlü bir ülkeyiz. Kadına Şiddetle Mücadele Günü'nde Mardin'den analarımızın sesini yükselterek bu mesajı tüm Türkiye'ye yaydığımızı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Müzikalin şefi Solmaz Kadıoğlu ise halk müziğinde çok fazla önemsenmediğini düşündüğü kadın ağzı türküler hakkında araştırma yaptığını kaydetti. Bu müzikalde de bir kadının, bir kayınvalidenin, bir annenin, bir gelinin hayatından küçük bir bölüm aktardıklarını vurgulayan Kadıoğlu, "Bu tarz gösterilerle örf ve adetleri gençlere öğretmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Müzikalin 27 Kasım'da Kilis'te ve 28 Kasım'da Gaziantep'te sahneleceği, Aralık ve Ocak aylarında da Türkiye turnelerinin süreceği belirtildi.

 Müzikali, çok sayıda davetli izledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.