“Anadolu’yum ben, tanıyor musun?”

“Beşikler vermişim Nuh’a

Salıncaklar, hamaklar

Havva Ana’n dünkü çocuk sayılır

Anadolu’yum ben, tanıyor musun?”

        Bugün de büyük üstat Ahmet Arif’in Anadolu şiirinden bir mısra ile başladım söze. Anadolu’yum ben tanıyor musun? Tanıyan az desem, homurdanan nağmeleriyle kızanlar çok olacak farkındayım. Anadolu: Nice büyük insanların doğumuna şahit olmuş toprak, Yunus Emre’leri mi saysam, Mevlana Celalettin i Rumi’yi mi, Pir Sultan Abdal’ı mı desem, sayılacak isim öyle çok ki…

       Nerden bu konuya girdik diye soranlarınız olabilir, az sabır anlatıyorum. Barış süreci öyle veya böyle ilerliyor, bu sürece sekte vurmaya çalışanlar bu işi tek başına başarısız kılamayacaklarını çok iyi biliyorlar. Onlara destek lazım, bu desteği de en kolay alabilecekleri yer yüreği yanmış, özellikle de intikam diyen, çocuğumun kanı yerde kalmasın diyen insanlar. Bu insanları bulmak zor değil, hem Türk’ler de hem Kürt’ler de feodal yapı zihniyetiyle olayı kan davasına çevirmiş bu insanları bulmak zor değil. Barışı istemeyen ağır abilerden değil, bu kitleleri tetikleyecek söylem ve davranıştır asıl tehlike. Barışı istemeyen ağır abilerin bu kitleleri tetiklemekte hiç de çekince göstermeyecekleri aşikâr.

      Anadolu ile başladım söze, halen ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Ama şunu unutmayın; dünyanın saygı duyduğu, adını bizler anarken bile saygıda kusur etmediğimiz Mevlana da bu toprakların insanı,

      ‘Ne olursan ol, yine gel

      İster kâfir, ister Mecusi

      İster puta tapan ol, gel’ demiş.

İnsanlığın, barışın; intikama, kine ihtiyacının olmadığını resmetmiş.

      Böylesi bir toprağın insanları olarak, Mevlana’nın torunları olarak, kim ki barış yoluna bir tuğla bırakır bilsin ki gözyaşı pınarından beslenen bataklığın kurumasında bir adım atmış olucak. İntikam diyenler ya da barışın olmaması için içten içe dua edenler Anadolu’yu tanımıyor derim.

      Mevlana, Ahmet Arif, Yunus Emre, Pir Sultan ve niceleri; hepinizin önünde saygıyla eğiliyorum, sizi tanımayan akbaba benzeri leşçiller adına da sizlerden özür diliyorum.

 

Bu yazı toplam 1164 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.