Analiz

İblis ve nesli, belki de en fazla öfke anında insanın kanında gezer.

Cinnetlere, cinayetlere sebep olaylar bu kısacık anlarsa gelişir. 

İdmanlı iyi insanlar, böyle anlara önceden hazırlıklı olduğundan kendini o anlarda dizginler. 

Şunu düşünmeliyiz: asıl ben kimim, kendimi kime neden ispatlamak zorundayım ki, karşı taraf da benim gibi bir annenin evladı, neden tevazu sahibi olmayayım ki, kibirle elime uzun bir huzursuzluktan başka ne geçecek?

Karşı tarafı bastırmakla neyi kazanacağım ki demeliyiz kendimize, küçük basit tatminiyetlerin peşine ancak cahiller düşer, bilgelik ve erdemlilik aşkına o anlarda yangına körükle gitmenin yerine yatıştırmak asıl cesarettir, asıl kahramanlıktır.

Bu ruhu topluma çocukluktan aşılamalı, asıl cesaret ve kahramanlık ve mertliği ne olduğunu çocuklarımıza animasyonlarla, derslerle, oyunlarla, dizilerle, filmlerle aşılamalıyız. 

Mafya dizileri arttıkça suçlar arttı, aldatma dizileri arttıkça yuvalar dağıldı, kadın ile çocuğa şiddet kültürü sinema ve siber alemde çoğaldıkça gerçek hayatta yaygınlaştı, kötü gidişatı tersine çevirebiliriz...

Toplumsal bir öfke sendromu işgal etmiş yürekleri, güven inzivaya çekilmiş, şüphe kasları hakim ortamlara, uzman psikologların her sektörde çözüm reçeteleri sunması gerekiyor, elbette bunun için bir istihdam alanı da açılmalı mutlaka. 

Sahiden istersek bu sorunları da çözebiliriz, ruhların tedaviye ihtiyaç duyduğu zor bir zamandan geçiyoruz, son çeyrek asrın açtığı yaraları sarmamız gerekiyor. 

Koordineli ve kolektif bir bilinçle, eylemle hareket edersek hep beraber bazı toplumsal hastalıkları iyileştirebiliriz inşallah, yeter ki samimi adım atanlardan olalım. 

Rabbimiz tez zamanda beden ve ruh hastalıklarımızı gidersin, yeniden kardeş kılsın Hakk'a teslim olmuş namuslu gönülleri...

 

 

 

Bu yazı toplam 5161 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.