1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Anayasa çalışmasının askıya alınması çözümün kapısını kapatır
Anayasa çalışmasının askıya alınması çözümün kapısını kapatır

Anayasa çalışmasının askıya alınması çözümün kapısını kapatır

Demokratik Anayasa Hareketi, anayasa sürecinin askıya alınması durumunda Kürt sorununda kalıcı çözüm kapsının da kapanacağını belirtirken, toplumsal barış için yerel anayasa meclislerinin kurulmasını önerdi.

A+A-

ANKARA Demokratik Anayasa Hareketi, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun anayasa yazım sürecine ilişkin Mülkiyeliler Birliği'nde basın toplantısı düzendi. Demokratik Anayasa Hareketi adına açıklama yapan Ali Ersin Gür, Türkiye toplumunun yeni, demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü ve çoğulcu anayasa ihtiyacının karşılanmadığını belirterek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nca yürütülen çalışma ile birlikte iki yılın heder olduğunu kaydetti.

'Başkanlık sistemi olmuyorsa bari 60 maddeyi geçirelim' yaklaşımı ne kadar ciddiyetten uzaksa, eski anayasayı korumak refleksleri ile masada oturmayı marifet saymakta bir o kadar insafsızlıktır" diyen Gür, "Sürecin bu noktaya geleceğini bile bile iki yıl toplumu beklenti içinde tutan siyasetçilerin, birbirlerini suçlayarak sorumluluklarını örtmeye çalışmak yerine özür dilemeleri ve hesap vermeleri gerekir" dedi. Anayasa sürecinin askıya alındığında Kürt sorununda kalıcı çözüm kapsının da kapanacağını, yargılama süreçlerindeki haksızlıkların devam edeceğini söyleyen Gür, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve barışın olmazsa olmazının konumundaki anayasa tartışmalarının mevcut siyasi aktörlerle başlamadığı gibi onların alacağı kararla da sonlanmayacağını ifade etti. Toplumsal öznelerin kurucu olmadığı hiçbir girişimin kapsayıcı olmayacağını dile getiren Gür, şunlara değindi: "Siyasetin ülkeyi demokratikleşmesinden önce toplumun siyaseti demokratikleşmesi için bir araya gelmek ve korucu bir toplumsal iradeyi inşa etmek zorundayız. Anayasa yapmanın kulağa hoş gelen madde yazımından ibaret olmadığını öğrenmiş olmanın kazancını gerçek bir anayasa yapım sürecinin planlanmasına dönüştürmek elimizde."

Gür, Demokratik Anayasa Hareketi olarak toplumsal barış için yerel anayasa meclislerinin kurulması gerektiğini kaydetti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.