1. YAZARLAR

  2. Gabar ÇİYAN

  3. AP milletvekili adayı Evin İncir: Türkiye Kopenhag kriterlerini yerine g
Gabar ÇİYAN

Gabar ÇİYAN

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

AP milletvekili adayı Evin İncir: Türkiye Kopenhag kriterlerini yerine g

A+A-


Genç yaşta siyasete atıldı Evin İncir (S). İsveç Sosyal Demokrat Partisi içinde, sosyal demokratların geleceği ve AB'nin işsizlik ve iltica konusundaki görüş ve önerileri ilgi ile takip edilmekte. 29 yaşında. Amed (Diyarbakır) doğumlu. Uppsala'da hukuk eğitimi sonrasında, 'Dünya Genç Sosyal Demokratlar Örgütü-IUSY' içinde aktif olarak rol almaya başladı. Halen örgütün yönetim kurulu başkanlığını yapan İncir ile, AB'de yaşanılan sıkıntılar ve bunları aşma yolunun yanısıra, Türkiye'nin AB üyeliği ve Kürt Sorunun çözümü konusu ile ilgili bir söyleşi yaptık.

- AB yaşanılan sıkıntılar neler? Sizin çözüm ile ilgili düşünceniz ne?
Evin İncir:
AB işsizlik ve ekonomik anlamda bir kriz yaşıyor. Özellikle çoğunlukta olan sağ partilerin baskısı sonucunda uygulanan kemer sıkma ve özelliştirme politikası üye ülkelerde işsizliğin korkunç bir derece artmasına sebebiyet verdi. AB'de 26 milyon cıvarında işsiz var, bunun 6 milyon kişisi gençlerden oluşuyor.

Kemer sıkma politikası son bulmalıdır. Üye ülkelerin krizden çıkabilmesine, eğitim, bilimsel araştırma ve reffah'a daha fazla yatırım yapılması süretiyle yardımcı olunmalıdır. Reffah düzeyinin düşmesi sonucunda insanlar, hayal ettiklerine ulaşamıyor.
AB'ye üye ülkeler sınırlarındaki surları, dışardan gelen mültecilere karşı daha da kalınlaştırıp yükselterek aşılmaz bir duruma getirmiştir. Savaş, şiddet ve eziyetten kaçabilen insanlar bu aşılmaz duvarlarla karşı karşıya geliyor. Barış ve özgürlüğe kavuşmanın bedeli ölüm olmamalı. AB, hukuk çerçevesinde güvenli yollar açmalıdır.

- Türkiye'nin AB üyeliği ve Kürt Sorununun çözümü için düşünceniz ne?
Evin İncir:
AB, insan haklarının korunması ve demokrasinin gelişimi için daha aktif rol üstlenmeli. Türkiye örneğinde de bu yapılmalı. Türkiye Köpenhamn Kriterlerine saygı duyup, bunları uygulaya koymadıkça üyeliği kabul edilmemelidir.

Kürt sorunu tüm tarafların katılacağı görüşmeler yoluyla çözüme kavuşabilir. Uzun ömürlü ve kalıcı bir barış ancak böyle sağlanabilir. 

EuroKurd News/ Stockholm

 

Bu yazı toplam 1020 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.