1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AP'de Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması çağrısı
AP'de Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması çağrısı

AP'de Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP) bir kez daha Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulundu.

A+A-

 Avrupa Komisyonu ise durumda değişiklik olmazsa müzakerelerin askıya alınması yönünde görüş belirteceği mesajını verdi.

Daha önce Ankara ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısını temmuz ayında oyladığı bir kararla yapan AP bu hafta Strasbourg'da bir kez daha Türkiye-AB ilişkilerini tartıştı.

HAHN: MEVCUT GİDİŞATI TERSİNE ÇEVİRMEMİZİN ACİLİYETİNİ DİLE GETİRDİK

Oturumun açılışında Avrupa Komisyonu adına söz alan Genişleme ve Komşuluk İlişkilerinden sorumlu üye Johannes Hahn, Türkiye-AB ilişkilerindeki gerilemeye dikkat çekti.

Türkiye'nin 'kendi çıkarı için' insan hakları ve bazı AB üyesi ülkelerle ikili ilişkilerinde ivedi adımlar atması gerektiğini söyleyan Hahn, "Türk muhataplarımızla son görüşmemizde, ilişkilerimizin uzun boylu olabilmesi için mevcut gidişatı tersine çevirmemizin aciliyetini dile getirdik. Türkiye, stratejik bir bölgede Avrupa Birliği'nin kilit bir ortağıdır. Biz ortağız, zor bir ortaklık ama çok sayıda temel konu hakkında iş birliği yapıyoruz. Açık, dürüst ve eleştirel, bazen yapıcı, bazen de çok çetin bir diyaloğa sahibiz" değerlendirmesinde bulundu.

'MEVCUT DURUM DEĞİŞMEZSE…'

Avrupa Komisyonu'nun Türkiye hakkındaki raporunu en geç ilkbahar 2018'de açıklayacağını bildiren Hahn, "Mevcut durum değişmezse rapora ne yazacağımı hayal etmek için fazla siyasi fanteziye gerek yok"  ifadelerini kullandı.

PİRİ: ADAY STATÜSÜ KALSIN

AP sosyal demokratları (S&D) adına konuşan AP Türkiye Raportörü Kati Piri, AP'nin 'müzakerelerin askıya alınması' kararında değişiklik olmadığını, bu kararın AB liderleri tarafından da benimsenmesi çağrısında bulundu.

 'Türk hükümeti ile Türk toplumu arasında ayrım yapılması gerektiğini' söyleyen Hollandalı parlamenter AP'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını savunmakla birlikte, 'aday ülke statüsünün kaldırılmasını istemediğini' ifade etti.

LAMBSDORFF: KATILIM SÜRECİ ÖLDÜ

Liberal Grup (ALDE) adına söz alan Alman parlamenter Alexander Lambsdorff da Türkiye'nin 'uzun süredir Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getiren ülke olmaktan çıktığını' savunup, Avrupa Komisyonu'nu bu durumu dikkate alarak katılım müzakerelerinin durdurulması yönünde görüş belirtmeye çağırdı. Katılım sürecinin 'öldüğünü' savunan Alman parlamenter, Türkiye ile yeni bir ilişki düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Birleşik Sol Grup (GUE) adına söz alan Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat da Ankara ile müzakerelerin askıya alınmasını talep ederek, Türkiye hakkında alınacak kararların 'İslamofobi üzerine değil, hukuk devleti ve insan hakları temeline oturtulması"'gerektiğini dile getirdi.

Vergiat, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in seçim kampanyasına Türkiye'nin AB üyeliğini alet ettiğini de söyledi.

FLECKENSTEIN: MERKEL'İN ELEŞTİRİLERİNİ KİMSE DESTEKLEMEDİ

Sosyal Demokrat Grubu'nun (S&D) Başkan Yardımcısı  Knut Fleckenstein ise Almanya Başbakanı Merkel'in Türkiye hakkındaki çağrılarının destek bulmadığına işaret ederek, "(Gelecek ay yapılacak) AB Liderler Zirvesi'nde bir ortak karara varılabileceğini sanmıyorum. Merkel'in eleştirilerini kimse desteklemedi" dedi.

Bir başka Alman üye Renate Sommer, "Başka bir ülke ile buna benzer bir ilişkimiz olsaydı AB'nin tavrı çok daha sert olurdu. Türkiye'ye karşı bir şey yapamıyoruz. Bu da AB'yi gülünç duruma düşürüyor" şeklinde konuştu.

AP, gelecek ay Strasbourg'da yapılacak genel kurul oturumları sırasında Türkiye-AB ilişkileri konusunda bir de karar oylayacak.(Kaynak:Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.