1. YAZARLAR

  2. Bilal Yavuz

  3. Asil devrim
Bilal Yavuz

Bilal Yavuz

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Asil devrim

A+A-

İlmi yaratandan daha âlim kim olabilir? Bilgiyi yaratandan daha bilge kim olabilir? Sağlığı yaratandan daha hekim, hikmet ile hakimiyeti yaratandan daha hakim, aşkı yaratandan daha sevgili kim olabilir? Doğruluğu yaratandan daha doğru, iyiliği yaratandan daha iyi, güzelliği yaratandan daha güzel, özelliği yaratandan daha özel, yüceliği yaratandan daha yüce kim olabilir? Nezaket ve zarafeti yaratandan daha nazik ve zarif kim olabilir? Hayırları yaratandan daha hayırlı kim olabilir? Aydınlığı yaratandan daha münevver kim olabilir? Kusursuz çalışan bir alemi yaratandan başka kim kusursuz olabilir? Ölçüyü yaratandan daha ölçülü kim olabilir? Sabrı yaratandan daha sabırlı kim olabilir? Adaleti yaratandan daha adil kim olabilir? Helaki yaratandan daha helak edici kim olabilir?  Düzeni yaratandan daha düzenli kim olabilir? Böylesine kusursuz bir nizamın tek kaynaktan başka açıklaması olabilir mi! Yaratandan başka bir yaratan hiç olabilir mi… Yaratanın yaratılmaya ihtiyacı hiç olabilir mi… O ki; varlık da, yokluk da O’nun kuludur, emrine amadedir. O ki cömertliği sınırsızdır, alıştığımız için nefsimize olağan gelen pahabiçilmez nimetleri yığın yığın önümüze serendir.

Nefes, su, rızık, hissediş, kavrayış, mucizedir mucize… Evet, şerri de O yaratmıştır, zira imtihanı da O yaratmıştır. Şer dediğin nedir ki… O’nun yolunun, rızasının, ölçüsünün dışına çıkmak… Asilerin testilerindeki emanet suyla, sonsuz denizi sorguladığını sanması, ahkam kesmesi, gevezelik etmesi, cahilce atıp tutması, ne hazin bir dram... En fazla seven, en fazla sevilen O’dur. En iyi öven, en iyi övülen O’dur. Lutfetmiş de insana O’nu övme fırsatı vermiş, vesile olma şansını vermiş, kendi verdikleriyle yaptıklarımız için üstüne bir de misliyle sevap vermiş, üstüne bize tahayyül bile edemediğimiz kadar ulu cennetler, ulular ulusu rızasını vadetmiş… Cenab-ı Hakk, bize daha ne yapsın? Bu mukaddes sahavet ummanını düşündükçe akıl ve gönül, çıldırmamak için kendini zor tutuyor, onca nimete rağmen isyan eden asileri gördükçe hüzne, hazana bürünüyor.

Bunca basitin içinde ulaşılmazı arıyorsan O’na yönel, onca tabanlarda bunaldıysan o Mutlak Üstün’e yüksel… Hayatın anlamı, sırların sırrı O’nun mana dergahında… Bu manevi dergahın tek mürşidi Habibullah… Bu anlam meclisinde kandırılmak, güdülmek, koyunlaşmak yok, özgünleşmek var. Hakk’ı ve halklarını, nizamı ve o tek Nizam Sahibini tefekkür ederek geliştirebilirsin ruhunu, gaddar yanlarından kurtulabilirsin, rahmeti ve merhameti kuşanabilirsin, adalete susayabilirsin, sahiden sevip sevilebilirsin... Bir kitle, kendisine karşı duranı hain görüyorsa, kendisinden olmayan herkesi de düşman görüyor demektir. Dünyada insanlığa tek hain, tek düşman bu kitleler, tümörlerdir. Toplumları esir alanlar, genellikle hep böyle küreselleşmiş çetelerdir. Bu kötülere karşı iyiliği büyütüp çoğaltabiliriz. Bilinçlendirebiliriz farkında olmayan kardeşlerimizi. Ancak hakikatin gölgesinde başarabiliriz. Hakikat onu sömürenlerin değil bizimdir, unutmayalım. Hatalarımız var diye hakikiler bizden uzak sanmayalım. Göklerin hakikileri ancak o münafıklardan uzaktır, hatalı masumlardan değil. “Mazlum kadınlar ve sabiler mezarlığına döndü Türkiye, artık dünyanın en gelişmiş ülkesi olsa ne yazar” gerçeğini ancak manevi bir perspektifle görebilirsin.

Dünya teknolojiyle ancak fiziksel gelişim sağlayabiliyor, ruhlarda inkılabı yalnzca manevi hamlelerle, ruhsal atılımlarla sağlayabilir, sahiden gelişebiliriz. Bunu görebilmek ve gösterebilmek, erdemleri çoğaltabilmek halkın Hakk ile dosdoğru irtibatıyla mümkündür, hayal değil, geç değil, inşallah hep beraber başarabiliriz. Dürüst bir nesil yetiştirip dosdoğru bir evrensel bahçe inşa edebiliriz... Küçük hayalleri bir yana bırakıp Türkiye’yi sahiplenirsek, gün gelir Türkiye’nin sahipleri oluruz. Türkiye zaten asıl sahiplerine hasret… Adaleti sağlamanın, haklarımızı almanın yolu manevi bir ağ örerek, yapıcı hamlelerle, Türkiye’yi yöneteceğimiz gün açılabilir. Köklü bir değişim varken, iyiler küçük ama benim değişimim dememeli… Bir olmalı… Birlemeden birleşemez, birleşmeden birleştiremeyiz…

Bilal Yavuz

Bu yazı toplam 4449 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.