1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Avrupa’nın kapıları açılıyor
Avrupa’nın  kapıları açılıyor

Avrupa’nın kapıları açılıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: ‘’AB ile vizesiz dönem başlıyor’’

A+A-

Erdoğan AB mutabakat metni imza töreninde yaptığı konuşmada; “AB ülkeleri vize uygulamasına dikkatinizi çekiyorum 12 eylül 1980 sonrasında darbe rejiminin Türkiye’den çıkışları önlemek amacıyla talep ettiği bir uygulamaydı” 
“Şu anda Türkiye’de gerek özgürlükler, gerek ekonomik anlamda böyle bir kaçışı gerektirecek durum kalmadı. artık bunlar bizim için tarih oldu”

“İşte bugün de tıpkı bu tarihler gibi hem bir milat olma özelliğini taşıyor, hem de Türkiye-AB ilişkilerinde artık yeni bir süreç başlıyor"


ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği ile Geri Kabul Anlaşması vize serbestisi diyaloğu mutabakat metninin imza töreninde, “İşte bugünde tıpkı bu tarihler gibi hem bir milat olma özelliğini taşıyor, hem de Türkiye-AB ilişkilerinde artık yeni bir süreç başlıyor” dedi. 
Başbakan Erdoğan, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması ve Türkiye-AB Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni imza törenine katıldı. Ankara Palas’ta gerçekleşen törende konuşan Erdoğan, 16 Aralık 2013 tarihinin Türkiye ile AB ilişkilerinde gerçek anlamda bir milat oluşturduğunu ifade ederek, “AB ile ilgili ilişkilerimizde 3 Kasım 2002 tarihi bir milattı. Hükümetimizin iş başına gelmesiyle yeni bir süreç başlamıştı” şeklinde konuştu.
Başbakan Erdoğan, 17 Aralık 2004 ve 3 Ekim 2005 tarihlerini hatırlatarak, bu tarihlerin ilişkilerimizde çok önemli dönüm noktalarını teşkil ettiğini kaydetti. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
İşte bugünde tıpkı bu tarihler gibi hem bir milat olma özelliğini taşıyor hem de Türkiye-AB ilişkilerinde artık yeni bir süreç başlıyor. Bugün AB ile attığımız karşılıklı imzalarla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına artık vizesiz Avrupa’nın kapıları açılıyor. Tabi önümüzde belli bir süreç daha var. Kararlı bir mücadele ve müzakere sürecinin ardından Türkiye’nin de hassasiyetlerini de dikkate alan bir yol haritası üzerinde mutabık kalındı. Türkiye daha önce verdiği söze riayet ederek Geri Kabul Anlaşması’nı imzaladı. 3’5 yıllık bir sürecin sonunda da artık vatandaşlarımıza tam anlamıyla vizesiz Avrupa seyahati başlamış olacak. Öncelikle bu yeni sürecin Türkiye ve AB için hayırlı olmasını diliyorum. Dışişleri Bakanlığımıza, İçişleri Bakanlığımıza, AB Bakanlığımıza bu güzel neticeden dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

 

Sürece katkıda bulunan herkesi tebrik eden Erdoğan, “Burada şu hususun altını çizmek istiyorum. Avrupa Birliği’nde sanki vizeler kalkarsa TC vatandaşları Avrupa’ya akın edecekmiş gibi bir hava oluşturuluyor. AB ülkeleri vize uygulaması dikkatinizi çekiyorum 12 Eylül 1980 sonrasında darbe rejiminin Türkiye’den çıkışları önlemek amacıyla talep ettiği bir uygulamaydı. Özellikle ülkemizdeki aydın ve sanatçıların 12 Eylül’ün baskısından, hukuksuzluklarından kaçmasını önlemek için vize engeli konulmuştu. Şuanda Türkiye’de gerek özgürlükler, gerek ekonomik anlamında böyle bir kaçışı gerektirecek durum kalmadı. Artık bunlar bizim için tarih oldu. Özellikle son 11 yılda yaptığımız reformlarla ekonomide sağladığımız başarılarla Türkiye kaçılan bir ülke değil, tam aksine dönülen ya da gelinen bir ülke oldu” değerlendirmesini yaptı. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.