1. YAZARLAR

  2. Ali Abbas Yılmaz

  3. Bağımsız bir yerel yayın faaliyeti için…
Ali Abbas Yılmaz

Ali Abbas Yılmaz

Muhabir / Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bağımsız bir yerel yayın faaliyeti için…

A+A-

Bingöl’de 9 yerel gazete birleşme kararı almış. Daha önce de farklı illerde bu yönde adımlar atıldı. Bugün Diyarbakır’daki yerel basını da aynı akıbet bekliyor.

Bir kentte 9-10 yerel gazete ne kadar ihtiyaç, aslında bu pek de sorgulanmayan bir konu. Kaldı ki, her bir yerel gazetenin kentte ne doğru dürüst tanınırlığı ne de kent gündemine bir hakimiyeti var. Evet, günlük olarak bir şekilde çıkıyorlar ama yayınların içeriğine baktığınızda ağırlıklı olarak ajans haberlerinden oluşan bir tablo. Birçok zaman ajans haberlerinden pişti olan manşetler yerel yayınların bir gerçeği durumunda. Özgün haber yapan, kentin gündemini takip eden ya da kent sorunlarıyla ilgili gündemler oluşturabilen ve hatta ulusal basına kaynak oluşturan haber içerikleri çok sınırlı. Bunu halihazırda başaran gazetelerin ise kentteki görünürlüğü daha belirgin hale gelse de yine de gelinen noktada kentteki tanınırlığı yeterli düzeyde değildir.

Yerel gazetelerin içinde bulunduğu sorunlar gelinen koşullarda giderek ağırlaşıyor. Baskı maliyetlerinin ciddi oranda artması, yerel gazetelerin baskı ve sayfa sayısının azalmasına yol açtı. Artık birçok gazete usulen çıkmak dışında bir işleve de sahip değildir. Bu bir tespitin ötesinde görünen bir gerçektir. Kent gündemine odaklanmayan, vatandaşın sorunlarını yansıtamayan ve ajans haberlerini servis etme dışında pek bir işlevi olmayan yerel yayın gerçeği ile biran önce yüzleşmekte fayda var.

Gerek kentteki gerek bölgedeki gerekse de ülke genelindeki yerel yayın niteliği halihazırda iç açıcı değil. Yer yer bu rutini bozan, özgün içeriklerle kent gündemine damga vuran yerel gazeteler de yok değil ancak genelin içinde bunların varlığı önemli olmakla birlikte, olumsuz tabloyu tersine çevirebilecek durumdan da ne yazık ki uzaktır. Yerel gazeteler niçin var olduklarını ciddi şekilde sorgulamak zorundalar. Sadece Basın ilan gelirlerinden yararlanmak için sürdürülen bir yerel yayın faaliyetinin topluma bir faydasının olmayacağı açıktır. Basın İlan gelirlerinin bir ay kesilmesi durumunda acaba kaç gazete kendi olanaklarıyla yayınını sürdürme kabiliyetine sahiptir. Bu gerçekle yüzleşmek olmazsa olmazdır.

Yerel yayınların büyük bölümü kent gündemini ajans haberleri üzerinden ve onların penceresinden yansıtmak dışında bir işleve ne yazık ki sahip değildir. Bu garabet biran önce aşılmak zorundadır. Mesele sadece baskı maliyetleri, ekonomik sıkıntılar vs. değildir. Bunlar elbette ki, yadsınacak etkenler değil ama yerelin şuan için asıl sorunu kent gündeminden, vatandaşın sorunundan kopuk ve ajanslara bağımlı olan yayın faaliyetidir. Evet, baskı maliyetleri ciddi şekilde arttı. İlan gelirleri düştü vs. ama esas dert bu değil. Yerel yayın anlayışının değişmesi gerekiyor. Yerel yayınlar kent gündemine hakimiyet sağladığı, vatandaşın sorunlarına sahip çıktığı oranda vatandaş da gazetelerine sahip çıkacaktır.

Günümüzde dijital yayının ağırlık kazanması, basılı yayının gücünü, etkisini kaybetmesi artık bir olgudur. Bugünden sonra basılı yayının okunma sayısını daha da arttırmanın çabası da boşuna bir çabadır. Ancak mesele yayınların dijitalden mi, basılı materyaller üzerinden mi takip edildiği değildir. Teknoloji çağı ve insanlar her zaman kolay olana meyleder ve dijitalden haber okumanın daha da yaygınlaşacak olması herkesin malumudur. Bunun üzerine yürütülen bir tartışma da yok, herkes bu gerçeği bir şekilde kabul etmiş durumda. Mesele dijitalde de olsa yerel yayınların takibidir. Bunun için önemli olan ise üretilen içeriklerin özgünlüğü, niteliği ve kent sorunlarına hakimiyetidir.

Evet, artık dijitalleşme zamanıdır ama bunun için de yerel yayınlar kurumsal olarak bu sürece biran önce adapte olmak zorundalar. Yerelin dijitale uyum sağlaması için ciddi desteklere de ihtiyacı var. Dijital yayınların anında içerik paylaşımı yapmaları için gerekli altyapı biran önce oluşturulmalıdır. Bunun için yerel gazetelerin eksikleri biran önce giderilmelidir. Gerekli teknik altyapının yanında personel ihtiyacının yeterli düzeye çıkarılması da olmazsa olmazdır. Kentin tamamına yayılacak bir gündem takibi için muhabir ağı önemlidir. Bir iki muhabir ile kentin tamamına ulaşmak mümkün değildir. Yine, mevcut personelin dijitale uyum sağlaması yönünde eksikliklerinin giderilmesi de gözardı edilmemesi gereken bir konudur. Bunun için gerekli eğitimler, destekler sağlanmalı, eksikler giderilmelidir.

Yerel basının dijitale uyum sağlanması için gerekli koşulların oluşturulması ertelenemez bir görevdir. Ama bunun kadar da önemli bir konu yerelde çalışan basın emekçilerinin koşullarının düzeltilmesidir. Yerelde kimisi asgari ücretin altında, kimisi asgari ücret, kimisi ise asgari ücretin çok az üzerinde bir maaşla çalışmak zorunda bırakılmış durumda. Bunun yanında herkesin her işi yaptığı, birkaç personel ile yerel yayın faaliyetinin tüm işlerinin kotarılmaya çalışıldığı bir tablo ne yazık ki yerel gazetelerin çalışma tarzı olmuş durumda. Nitelikli bir yayın faaliyeti için yerelde hem kadro niteliğinin arttırılması hem de birbirine uyumlu nitelikli bir ekip çalışması içinde görev alanlarının net bir şekilde ayrılması gerekiyor. Yerel yayınların içeriklerinin niteliğinin yükseltilmesi için bunun başarılması zorunludur.

Evet, yerel yayın biran önce dijitalleşmeli ve basılı yayının da önemi gittikçe daha da azalıyor. Ama basılı yayınların tümden kalkması da halihazırda toplumsal gerçekliğimizle çok örtüşecek gibi değil. Hala kahvehanelerde insanlar yazılı basını takip ediyor. Kurumlarda yazılı basın hala bir ihtiyaç. Esnafların dükkanlarında müşterileri için basılı yayınları bulundurması gerçeği var. Bunun yanında toplumun özellikle yaşlı kesimlerinin dijitalleşme konusunda sıkıntıları var. Yani, bir şekilde insanların hala daha basılı yayınlara, az da olsa belli bir ihtiyacı söz konusu. Basılı yayının azaltılarak da olsa belli bir süre varlığının korunması gerektiği de bir gerçek.

Yerel yayın artık kendisini dijitale etkili bir şekilde adapte etmesi gerekiyor. Yayın içeriklerinin kent gündemine hitap etmesi acil bir ihtiyaç. Yereldeki basın emekçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gözardı edilmemesi gereken bir durum. Tabii böyle bir dönüşüm ve yerel medyanın sorunlarının çözümü için devletin vereceği destek çok önemli. Çünkü halihazırda bu dönüşümü yerel gazeteler kendi imkanları ile yapabilecek kabiliyetten yazık ki yoksundur.

Güçlü ve etkili bir yerel yayın faaliyeti yerelde toplumun sorunlarına tutulmuş bir aynadır. Mesele sadece var olan gazetelerin birleştirilmesinden öte, yerel yayın faaliyetinin gerçek mecrasına oturtulmasıdır. Yerel yayınlar bunu başarmak zorundadır. Ve bunu başaran yayınlar için Basın İlan gelirlerinin de ilerleyen dönemlerde pek bir ağırlığı kalmayacaktır. Bağımsız yerel yayın faaliyeti için atılacak adımlar bellidir ama bu irade ortaya çıkar mı ya da ne oranda çıkar bunu da zaman gösterecektir.

 

Bu yazı toplam 2637 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.