1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bahçeli'den Türkmen tehdidi!
Bahçeli'den Türkmen tehdidi!

Bahçeli'den Türkmen tehdidi!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Irak ve Suriye'de toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini savunarak, "Ancak bütün yollar denendikten sonra eğer bu ülkelerde bölünme kaçınılmaz olursa Türkmenlerin eli kolu bağlı duracağını kimse düşünmemelidir" dedi.

A+A-

ANKARA MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, Türkiye'nin dış politikasını eleştirerek, komşu ülkelerle barışa yönelik ilişkilerin kurulamadığını ve AKP'nin batı politikalarını harfiyen uyguladığını söyledi. Bahçeli, "Artık Türkiye'nin bölge ülkelerinin önemli bir kısmında büyükelçiliği bile yoktur. AKP'nin oyun kurma safsataları bir kez daha boşlukta kalmıştır" diye konuştu. Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın Mısır'a ilişkin yaptığı açıklamaların yeni bir krize neden olduğunu belirterek, "Başbakan Erdoğan'ın Mursi hayranlığı, Rabia işareti ile anılması ülkemize zarar getirmiştir. Batı dünyası Mısır konusunda sürekli ikircikli olmuştur. ABD darbe rejiminin arkasındadır. Başbakan sabah akşam 4 yaparak zevkten dört köşe olmaktadır. Başbakan dört yaparak neye ulaşmıştır" ifadesini kullandı. 

Ortada olmayan Türkmenlerin vurgusu!

"Sayın Başbakan, Türklük bir kabuldür ve ancak hak edenlerin vicdanında bayrak gibi sallanacaktır. Türklük hissedilir ve yaşanır. Yalana ve dolana malzeme yapılamayacaktır" diyen Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ı eleştirerek, Irak'ta Türkmenlerin sistematik olarak katledildiğini ileri sürdü. Bahçeli, "Türkmenler sadece Irak'ta değil Suriye'de de feryat etmektedir. PYD, kantonlar oluştururken, Türkmenler can derdine düşmüştür. El Kaide Türkmenlerin canına kast etmektedir. Türkmenler perişan bir durumdadır. Başbakan Türkmenleri ateşe atmıştır. AKP'nin Türkmenleri dikkate almaması vicdansızlıktır. 4 parçalı Kürdistan fikrinde koşanlar 4 parçalı Türkmen bölgesini engelleyebilecekler mi? Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğü korunmalıdır. Ancak bütün yollar denendikten sonra eğer bu ülkelerde bölünme kaçınılmaz olursa Türkmenlerin eli kolu bağlı duracağını kimse düşünmemelidir. Kaldı ki Türkmenlik onuru bunun aksini kaldıramaz. Kürdistan'ı tanıma yolunda olan Başbakan, Türkmenleri basite almamalıdır" dedi. 

'AKP çekilmek için bahane arıyor'

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndan ayrılmasına değinen Bahçeli, "Yazdığı mektupta belirttikleri niyetini ortaya koymuştur. Bu kararın Başbakan ve partisinden habersiz olacağı düşünülemez. Bunlar AKP'nin görüşüdür. AKP uzlaşma masasını dağıtmak için her fırsatı kullanmaktadır. Buradaki samimiyetsizlik AKP'dedir" ifadesini kullandı. Bahçeli, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun kuruluşunda oluşturulan kuralları hatırlatarak, "Sayın Çiçek'in başkanlıktan çekilmesi bir şeyi değiştirmeyecektir. Asıl önemli olan AKP'nin veya başka partilerin çekilmiş sayılmasına dönük tespittir. Şu ana kadar hiçbir parti çekilme iradesi göstermemiştir. AKP çekilmek için bahane arıyor. Başbakan ve partisi artık kararını vermelidir" ifadesini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.