1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan Gül: Milis yorumları için hukuki dayanak yok
Bakan Gül: Milis yorumları için hukuki dayanak yok

Bakan Gül: Milis yorumları için hukuki dayanak yok

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, KHK ile getirilen 15-16 Temmuz'da sokağa çıkan sivillere yargı muafiyeti eleştirilerine ilişkin, ''KHK'daki 'bastırılması' ifadesi sonraki tarihleri kapsamıyor. Düzenleme yeni değil sadece siviller eklendi.

A+A-

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 696 sayılı KHK’nin tartışılan 121. maddesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gül “Şu anda darbe devam etmiyor. Darbe ne zaman bastırıldı? 15 Temmuz’da başladı, 2 saat sonra 16 Temmuz oldu. 16 Temmuz’da bu darbe bastırıldı. Dolayısıyla bu kanunda da ‘bastırılması kapsamında’ dediğine göre, bunu sonraki tarihlere, bugüne getirecek hiçbir şekilde bir düzenleme yok. Buradaki özne 15 Temmuz’dur” dedi. Bakan Gül, “Milis yorumları için hukuki dayanak yok” yorumunda bulundu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 121. maddesiyle ilgili tartışmalara ilişkin konuştu.

Bakan Gül, 696 sayılı KHK’daki 121. maddenin 15 ve 16 Temmuz 2016 günlerini kapsadığını belirterek, ”Buna yönelik eleştirilerin, farklı yerlere çekmenin çok iyi niyetli olmadığını düşünüyorum. Ya iyi niyetli okumamadır ya da metnin hiç okunmadığı anlamına geliyor. Burada, ‘Acaba gündelik hayatta, ülkemizin farklı yerlerindeki terör eylemlerini bastıranlar da mı sorumsuz olacak’ şeklinde bir okuma, doğru okuma değildir” diye konuştu.

‘TEK TİP 1 AYA UYGULANACAK’

Adalet Bakanı Gül, KHK ile yapılan tek tip kıyafet düzenlemesine ilişkin ise “Kapsamı duruşmalarla sınırlı olmak üzere, cezaevlerinde uygulanmayacak. Kanun bir ay içerisinde bir yönetmeliğin çıkarılması hususunda bir düzenleme getirdi. Bir ay içerisinde yönetmelik çıktıktan sonra da yürürlüğe girecek bu uygulama” diye konuştu.

Gül, CHP’nin 695 ve 696 sayılı KHK’larla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacağını açıklamasıyla ilgili de, ”Anayasa’nın hükmü açık. Bir Anayasa denetimine gidilemeyeceğine yönelik durum söz konusudur. Bu tür çabaların, beyhude çabalar olduğunu ifade etmek isterim. Bizim, sınırımız hukuk. Anayasa çerçevesinde tüm işlemler yapılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

TARTIŞILAN MADDE NE?

696 sayılı KHK ile ‘darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket edenlere resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın cezai sorumsuzluk’ getirildi.
(Kaynak: Duvar)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.