1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan Kurum : Diyarbakır’ı Turizm Bölgesi Haline Getireceğiz
Bakan Kurum : Diyarbakır’ı Turizm Bölgesi Haline Getireceğiz

Bakan Kurum : Diyarbakır’ı Turizm Bölgesi Haline Getireceğiz

Diyarbakır’a gelen yeni hükümet sisteminin ilk bakanı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum oldu. Bakan Kurum Diyarbakır'da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

A+A-

24 Haziran seçimlerinin ardından kurulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bakanlarından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Diyarbakır'ı ziyaret etti. Bakan Murat Kurum'u Diyarbakır Havaalanında Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Kayyumu Cumali Atilla, kurum müdürleri ve Ak Partililer tarafından karşılandı.

Ziyaret, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabinesinden Diyarbakır'a yapılan ilk ziyaret özelliğini taşırken, ziyaret kapsamında Bakan Murat Kurum, Dicle Vadisi Rekreasyon Projesi alanı, Sur içinde devam eden projelerin şantiyelerini, Alipaşa Toki şantiyesini, Melik Ahmet Caddesi, Gazi Caddesi ve Ulu camii sokak sağlıklaştırma çalışmalarını yerinde inceledi. Sur içinde esnaf ziyareti de gerçekleştiren Bakan Kurum, İç Kalede bulunan temsili Valilik makamını, Hz. Süleyman camii ve eski stadyumun yerine yapılması planlanan Millet Bahçesi proje alanı ile Üçkuyular mevkinde bulunan toki şantiyesini ziyaret etti.

Bakan Kurum, Diyarbakır'daki temasları kapsamında İçkale'de bulunan Valilik makamında kaymakam ve kamu kurumlarının temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

SUR İLÇESİNDEKİ ÇALIŞMALAR

Terörden zarar gören yerlerde inşa çalışmalarının bir an önce tamamlanmasına yönelik yapılması gereken ne varsa devletin gücünü ve kararlılığını göstereceklerine işaret eden Kurum, buna ilişkin Bakanlık olarak gerekeni yapacaklarını belirtti.

Valilik ve belediye iş birliğiyle şehrin her noktasını ve her türlü detayı düşünerek çalışma yürüteceklerini dile getiren Kurum, sürecin daha önce de hızlı bir şekilde devam ettiğini aktardı. "Sur'daki projelerin tamamını hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz. Buradaki tescilli eserlerimizi bir an önce vatandaşımızın, milletimizin kullanımına açmaya çalışacağız. Burada Kültür Bakanlığımız, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz birçok tescilli eserimizin tadilatını, restorasyonunu yaptı. Kalanını da yine Bakanlığımız bünyesinde biz yapacağız." diyen Kurum, konutların yerel mimariye, kültüre uygun, yerli malzeme kullanarak inşa edileceğini vurguladı.

MİLLET BAHÇELERİ

Bakan Kurum, millet bahçelerine değinerek, "Diyarbakır'da iki millet bahçemiz var. Bunların biri eski stadımızın olduğu yer, diğeri de Dicle Vadisi. Millet bahçelerinin de Bakanlığımız bünyesinde inşallah en yakın zamanda inşaatına başlayacağız." ifadelerini kullandı. Merkez Kayapınar ilçesindeki yapılaşmaya ilişkin Kurum, "Gelişecek konut ve ticari aksla ilgili bir çalışma başlattık. İlçeyi kentin gelecek vizyonu çerçevesinde planladık." diye konuştu.

Az katlı yapılaşmayı öngörecek şekilde çalışma yapmayı düşündüklerini anlatan Kurum, Diyarbakır'ın potansiyel olarak çok güçlü bir şehir olduğunu kaydetti. Kurum, gayrimenkul sektöründe, "alım-satımda sorun var" denildiğini, aslında Diyarbakır'da talep patlaması olduğunu aktararak, bu talebe uygun yerleşim alanları oluşturacaklarını söyledi.

Bu yerleşim alanlarının alt ve orta gelir grubu vatandaşların da ulaşabileceği seviyelerde olacağına dikkati çeken Kurum, "Bundan sonra da konuşmayıp iş yapacağız." şeklinde konuştu.

SUR’DAİNCELEME

Bakan Kurum daha sonra beraberinde Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ile Dicle Vadisi Rekreasyon Projesi alanını ziyaret etti. Ardından Sur ilçesinde terörden zarar gören bölgede Bakanlıkça yürütülen inşa çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulunan Kurum, ilçede 3 yıl önce çatışmalar sırasında zarar gören "Kurşunlu" diye de anılan Fatih Paşa Camisi'ni gezerek, devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Ali Paşa Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde inceleyen Kurum, Dört Ayaklı Minare ve Şeyh Mutahhar Camisi'ni ziyaret etti, esnaf ile görüştü. Daha sonra İçkale'de bulunan Valilik makamında kaymakam ve kamu kurumlarının temsilcileri ile bir araya gelen Kurum, burada yaptığı açıklamada, Anadolu'da ilk ziyaretini Diyarbakır'a gerçekleştirdiğini söyledi.

"ALDIĞIMIZ EMANETİ DAHA DA YUKARI ÇEKME GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle Bakanlığa birkaç kuruluşun daha eklendiğine işaret eden Kurum, bu sayede daha güçlü, hızlı karar alabilen ve hızlı iş yapabilen bir bakanlık haline geldiklerini düşündüğünü belirtti.

"Bunu sahada yansıtmamız gerekiyor. Ona ilişkin Diyarbakır'a geldik. Projelerimizi gezdik." ifadelerini kullanan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada çukur teröründe canlarını veren şehitlerimizin olduğu alanları gezdik. İlk defa geliyorum, orada birçok şehit verdik, birçok gazimiz var. Vatan toprağı, ülke güvenliği adına mücadele ettiler. Şimdi bize düşen de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak burada insanların mağduriyetini en aza indirecek çalışmaları en hızlı şekilde yapabilmek. Zaten bundan önce müthiş bir çalışma yapılmış. Belediye başkanlarımız, daha önceki Çevre ve Şehircilik Bakanımız, TOKİ üzerine düşen her türlü vazifeyi yapmış. Biz de aldığımız emaneti daha da yukarı çekme gayreti göstereceğiz."

"DİYARBAKIR'I TURİZM, TARİH, KÜLTÜRŞEHRİ HALİNE GETİRMEMİZ GEREKİYOR"

Kurum, buna ilişkin yapacakları toplantıda alacakları kararları yarından itibaren uygulamaya başlayacaklarına işaret etti.

"Çok kısa zamanda gereken ne ise yapıp, Diyarbakır'ı bir turizm, tarih, kültür şehri olarak, tüm insanımızın tüm bölgenin geldiği, gezdiği, eğlendiği dinlendiği bir alan haline getirmemiz gerekiyor." diyen Kurum, bunun stratejik açıdan ve bu bölgenin beklentisi bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Murat Kurum, bu doğrultuda Bakanlık olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını aktararak, "İnşallah buradaki idarelerimizin önünü açma noktasında yapılması gereken ne ise, vatandaşın, milletin mutluluğu için gereken ne ise Bakanlık olarak bunları yapmaya geldik." dedi.

Vali Güzeloğlu da Diyarbakır'ın her köşesinin tarih koktuğunu, kültür ve inançlara şahitlik yapan derinlik ve dinamikleriyle kentte herkesin kendisinden bir şeyler bulduğunu belirterek, ziyaret edenlerin huzur bulduğunu söyledi.

"Diyarbakır'ın bu derinliğini ve zenginliğini yok etmek isteyen, varlığını ve birlikte yaşam iradesini yok etmek isteyen başta terör örgütü PKK olmak üzere ihanet örgütleri, Sur merkezli ve diğer yerlerde yaptığı ihanetin sonrasında devletimizin himayesinde büyük projelerin hemen hepsi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın denetiminde ve gözetiminde yapılıyor." ifadelerini kullanan Güzeloğlu, şunları söyledi: "Altını çizmek gerekiyor ki; bugün çok kötü günler sonrasında özellikle mağdur olan tüm vatandaşlarımızın sosyal ve toplumsal ihtiyaçlarını, ekonomik beklentilerini karşılayan bir büyük dönüşüm ve çalışma süreci içerisindeyiz. Özellikle Sur ilçesinde yaşanan olaylar sonrasında yepyeni bir anlayışla tarihine bağlı, özüne ve değerlerine saygılı insan merkezli bir dönüşüm projesini gerçekleştirmenin heyecanı içerisindeyiz. Maddi değişimden ziyade düşünce boyutunda Sur'u tarihi ve kenti yansıtan bir zenginlik merkezi olarak yeniden kazanmanın gayreti içerisindeyiz."

İlçede çok kısa bir zamanda yaraların sarılması, sıkıntıların aşılması noktasında gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerek Vakıflar Bölge Müdürlüğü gerekse bütün kamu kurumlarının olağanüstü çabasının söz konusu olduğunu dile getiren Güzeloğlu, İçkale'den başlanarak tarihi ve kimliği yansıtan, gerek tescilli kamu binaları gerek vakıf eserleri gerekse de şahıs varlıklarının hem restorasyonu hem de yeniden yapımı aşamasında çok büyük kaynaklar sağlandığını kaydetti.

Bu haber toplam 1089 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.