1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan Yazıcı ‘’Meclisin seviyesi düşmez’’
Bakan Yazıcı ‘’Meclisin seviyesi düşmez’’

Bakan Yazıcı ‘’Meclisin seviyesi düşmez’’

Gümrük ve Ticaret bakanı Hayati Yazıcı: “Meclisin seviyesi düşmez, meclisteki çalışmanın seviyesi düşer, içindekilerin saygınlığı azalır”

A+A-

“Bir yerde kural ihlali varsa, yasak olan bir fiil icra ediliyorsa onu önlemek için yasalarımız görevlilere her tür imkanı verdiği kanısındayım”
“Elbette ki devlet; sır olan şey nedir, kapsamı, boyutu, bilgi edinme hakkı, bireyin hak ve özgürlükleri nedir?  bu alanları belirleyecek düzenlemeleri dün yaptı, bugün de ihtiyaç olsa yapar” 

ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Elbette ki devlet, sır olan şey nedir, kapsamı, boyutu, bilgi edinme hakkı, bireyin hak ve özgürlükleri nedir bu alanları belirleyecek düzenlemeleri dün yaptık, bugünde ihtiyaç olsa yapar” dedi. 
TBMM’de Cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevap veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Genel Kurul’da yaşanan küfürleşmelerle ilgili olarak, insanların eleştiri haklarına sahip olduğunu, eleştirmek için Türkçede çok zengin kelime haznesi olduğunu, hakaret etmeden, seviyeyi düşürmeden eleştiri hakkının kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Meclisin önemli bir kurum olduğunu belirten Bakan Yazıcı, “Meclisin seviyesi düşmez, Meclisteki çalışmanın seviyesi düşer. İçindekilerin saygınlığı azalır” diye konuştu.

 

Devlet sırrı yasa tasarısı’nın gündeme geleceği iddiaları
 

Başbakan ve 5 kişilik bir heyetin neyin devlet sırrı olacağına karar vereceği yönünde iddiaların sorulması üzerine Bakan Yazıcı, “Devlet faaliyetlerini sürdürmek için, hem vatandaşların hem de kendi güvenliğini sağlamak için yapılması gerekenleri planlar, önlemleri alır. Sizin söylediğiniz gibi Sayın Başbakan’ın başkanlığında bir ekip oluşmuş, bir çalışma yapıyor, o benim bilgim dışında. Elbette ki devlet, sır olan şey nedir, kapsamı, boyutu, bilgi edinme hakkı, bireyin hak ve özgürlükleri nedir bu alanları belirleyecek düzenlemeleri dün yaptık, bugünde ihtiyaç olsa yapar” şeklinde konuştu.
Siyasi parti çatısı altında bazı illerde kumar oynatıldığı ve fuhuş yaptırıldığı yönünde yayınlanan haberlere ilişkin bir soruya cevap veren

Bakan Yazıcı, bu konuda bilgisinin olmadığını söyleyerek, “Bir yerde kural ihlali varsa, yasak olan bir fiil icra ediliyorsa onu önlemek için yasalarımız görevlilere her tür imkanı verdiği kanısındayım. Orada toplumsal yarar ile korunması gerektiği siyasi kuralların dengesini iyi irdelemek lazım. Orada girmemek mi toplum açısından mı daha yararlıdır, yoksa öyle bir fiili önlemek için girmek mi daha yararlıdır, ben genelde pragmatist olarak bakarım. Kamuoyunun beklentilerini karşılama açısından oradaki yararın daha üstün olduğu düşüncesindeyim” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.