1. YAZARLAR

  2. İshak Karakaş

  3. Barış Hemen Şimdi
İshak Karakaş

İshak Karakaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Barış Hemen Şimdi

A+A-

 

Siyaset hepimizin ruh halini etkiliyor. İyi ya da kötü.

Ama savaş hepimizin ruh halini kötü etkiliyor. Kim savaştan memnuniyet duyuyorsa onun ruh halini çok daha derinden, temelden araştırmak gerekir herhalde.

2013 Newrozu manifestosunu dinlediğimiz günü hatırlıyorum. Sanki Türkiye'de erken bir yaz mevsimi başlamıştı. Herkes birbirine daha bir ısınmış, daha umutlu bakıyordu birbirinin yüzüne. Çocuklarımızın geleceğini daha büyük bir güvenle tasarlıyorduk.

Hemen bir iki ay sonra Gezi Süreci'nde gençlerin aralarına sızan darbecileri dışlayarak oluşturduğu çoğulcu hayat talebine yönelik orantısız şiddet güvenimizi biraz sarssa da, seçim süreçlerinin başlamasıyla yeniden demokrasinin olabilirliğine dair umutlarımız güç kazandı.

Burada HDP'nin işlevi çok önemliydi.

Özellikle Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde HDP'nin ivme kazanan Türkiyelileşme durumu barış umutlarını ve çatışmasızlığın çözüme dönüşmesi beklentisini artırdı.

Demirtaş'ın şahsında HDP'nin halk nezdinde elde ettiği teveccüh ve barajın sınırına dayanan oy oranı ülke sathında bir sevinç dalgasına yol açtı.

Ve genel seçim sürecine böyle bir ruh hali içinde girdi geniş kesimler. Seçim günü yaklaştıkça adaletsiz seçim sistemi ile yetinmeyip provokasyonlara yönelen, HDP'lilerin canına kast eden, binalarını, mitinglerini bombalayan, katliamları göze alan güç odakları, yine de HDP'nin Türkiyelileşme, Türkiye'nin HDP'leşme sürecini engelleyemedi ve 8 Haziran sabahı ülkenin büyük bir kesimi yine umutlu, yine sevinçli, yine kendisini güven içinde hissederek uyandı.

Ama işte seçim öncesi HDP'nin barajı aşması durumunda kaos olacağını söyleyerek aba altından sopa gösteren güç odakları, hemen devreye girdi.

Cumhuriyet tarihinin en çoğulcu Meclis'nden kaos çıkaran, seçim sürecinde kardeşliğini pekiştiren halkları yine birbirlerine karşı kışkırtmaya çalışan güç odakları. Hükümetiyle, devletiyle.

Ve kısa sürede çatışmalar başladı.

Bugün sokağa çıktığımda, seçimden 50 gün kadar sonra umutlarını yitirmiş, güvensiz,enerjisiz insanlar görüyorum.

İnsanların ruh hali bu süreçteki hızlı değişimler ve sarsıntılardan çok kötü etkileniyor.

Tabii yine de geçecek bu durum.

Ben yine de barış duygusunun ve iradesinin kazanacağına inanıyorum.

Ama o zaman kadar kaybedilen insanlar ne olacak?

Şunu yüksek sesle söyleme zamanı: Barış Hemen Şimdi.

 

Bu yazı toplam 995 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.