1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Baro'dan gazetecilere anlamlı destek
Baro'dan gazetecilere anlamlı destek

Baro'dan gazetecilere anlamlı destek

Diyarbakır Yerel Medya Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, Baro Başkanı Ahmet Özmen’i makamında ziyaret etti.

A+A-

Yerel medyaya büyük önem verdiğini belirten Baro Başkanı Özmen, yaptığı haberlerden dolayı davası bulunan ve bundan sonraki süreçlerde gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hakkında dava açılacak olan gazetecilere ücretsiz hukuki destek vereceklerini söyledi. Bu konuda mağduriyeti bulunan gazeteciler yerel medya derneği üzerinden Baronun ücretsiz hukuki desteğinden yararlanabilecek.

Geçtiğimiz günlerde kuruluşunu ilan eden ‘Diyarbakır Yerel Medya Derneği’ kurucu üyeleri,  ziyaretlerini sürdürüyor. Dernek üyeleri, bugünde kentin en önemli sivil toplum örgütü konumunda olan Diyarbakır Barosunun Başkanı Ahmet Özmen ile bir araya geldi. Ziyarete baro başkan yardımcısı avukat Sertaç Buluttekin’de eşlik etti. Sıcak bir ortamda gerçekleşen görüşmede gazetecilerin sorunlarına ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu.

Kent birleşenleri Diyarbakır etrafında bir araya gelmeli

Yerel medyaya büyük bir önem verdiğini belirten Baro Başkanı Özmen, “Haber yoğunluğu konusunda Diyarbakır önemli bir yere sahip. Bugün İstanbul ve Ankara’dan sonra en çok haber kentimizden yapılıyor. Kurduğunuz bu dernek hem gazetecilik faaliyetleri hem de kentin sorunlarının yansıtılması konusunda önemli bir yere sahiptir. 2000’li yıllardan bu yana Baro bünyesinde farklı kademelerde yer aldım. Şimdiye kadar baro olarak yerel basınla pek bir araya gelme durumumuz olmadı. Baro olarak kentimizin en önemli dinamiklerinden biri olan yerel medya derneği ile her türlü iş birliğine hazırız. Baro olarak her konuda üzeremize düşeni yapmaya hazırız ve iş birliğine açığız” dedi.

Özmen, kent dinamiklerinin ve siyasetçilerin Diyarbakırlılık hassasiyeti içinde bir araya gelebilmesinin önemine de işaret ederek, yerel medya derneğinin bu amaca hizmet edecek son derece önemli bir oluşum olduğunu söyledi.

Zoru başardık bir araya geldik

Daha sonra konuşan Dernek Başkanı Taner Özbay ise, “Yerel basın kuruluşları bu kentin resmi ve sivil kurumları ile ilgili her zaman ayırım gözetmeksizin haberlerine yer vermekte ve bu açıklamaları kentin gündemine taşımaktadır. Bizler bu sorumluluğumuzu eksiksiz bir şekilde yerine getirirken, kent dinamikleri aynı sorumluluk bilinciyle yerel basına sahip çıkmamakta. Türkiye’nin birçok ilinde kent milliyetçiliği yapılırken, Diyarbakır’da böyle bir birliktelik yok. Ama bizler zor olanı başardık ve bir araya geldik. Yapacağımız haberlerle kentimizin çıkar ve menfaatlerini ortak bir sesle yansıtacağız. Güzel iş yapanı takdir, yapmayanları ise uygun bir dille eleştireceğiz. Bu konuda kentin tüm dinamikleri ile kentimizi sahiplenme çağrısında bulunuyoruz. Bu duyguyu tesis edebilersek beraberinde birçok sorunumuzu da aşmış olacağız. Baromuzun bu konudaki sıcak ve olumlu bakışları bizi motive etmiştir.  Evet gazetecilik anlamında zor sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz ama gün bir birimize sahip çıkma günüdür. Yerel basının daha etkili olabilmesi için karşılıklı bir destek anlayışının olması lazım” dedi.

Her türlü desteğe hazırız

Hakkında dava açılan gazetecilere destek isteyen dernek üyeleri, barodan hukuki sorunlar ve eğitim programları için işbirliği teklifinde bulundu. Önerileri çok olumlu bulduğunu belirten Baro Başkanı Ahmet Özmen, yaptığı haberlerden dolayı davası bulunan ve bundan sonraki süreçlerde gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hakkında dava açılacak olan gazetecilere ücretsiz hukuki destek vereceklerini söyledi. Bu konuda mağduriyeti bulunan gazeteciler yerel medya derneği üzerinden Baronun ücretsiz hukuki desteğinden yararlanabilecek.

Eğitim Programları ve Paneller

Yerel medya derneği üyelerinin talebi üzerine eğitim programları ve ortak panel konularına da değinen Baro başkanı Ahmet Özmen, yasal düzenlemeler ve bölgedeki basın mensuplarının yaşamış olduğu sorun ve sıkıntılara ilişkin olarak basın hukukunu çok iyi bilen uzmanların Diyarbakır’a davet edilerek eğitim programları yapılabvileceğini, aynı şekilde gazetecilik konularında da ortak paneller yapabileceklerini sözlerine ekledi. 

Uzun ve keyifli geçen görüşme sonrası Özmen ve dernek üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.