Barzani ve Davutoğlu görüştü

Barzani ve Davutoğlu görüştü
Bazı temaslarda bulunmak üzere Güney Kürdistan'da bulunan Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mesut Barzani ile görüştü.

ERBİL - Süleymaniye’nin ardından Erbil’e giden Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ilk olarak Federal Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’yle bir araya geldi. Görüşmeye Neçirvan Barzani ve Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Federal Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Hükümet sözcüsü Sefin Dizayi, Dışilişkiler Sorumlusu Felah Mustafa, İçişleri Bakanı Kerim Sincari ile Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı ve Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam’ın yanı sıra çok sayıda yetkili katıldı. Görüşme basın mensuplarının görüntü almasından sonra basına kapalı devam etti.

Davutoğlu ve beraberindekiler, daha sonra Bölge Başkanı Mesut Barzani ile görüşmek için Selahaddin kentine geçti. Başkanlık konutunda yapılan görüşmeye ilişkin olarak Federal Kürdistan Bölgesi Başkanlığı sitesinden yapılan açıklaya göre, görüşmede Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani’nin yanı sıra çok sayıda yetkili hazır bulundu. Görüşmede Davutoğlu, Federal Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyaretten ve Türkiye ile Federal Kürdistan Bölgesi arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“İlişkilerin sürdürülmesine hazırız”

Davutoğlu’nun Kürdistan Bölgesi’ne ziyaretini önemli bulduğunu belirten Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Federal Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önemini ve Federal Kürdistan Bölgesi’nin bu ilişkilerin sürdürülmesine hazır olduğunu söyledi. Irak’taki seçimlerin de değerlendirildiği görüşmede Barzani, seçimlerin zamanında ve sorunsuz bir şekilde sonuçlandırılmasının önemini dile getirdi. Ayrıca Suriye’nin siyasi ve güvenlik durumu ile Suriyeli mültecilerin durumu da görüşme konuları arasındaydı.

Barzani görüşmesinin ardından Türkiye’nin Erbil Konsolosluğu’na geçen Davutoğlu, burada Türkiyeli işverenlerle görüştü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.