1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Barzani: Yeni bir tarih oluşturma zamanı geldi
Barzani: Yeni bir tarih oluşturma zamanı geldi

Barzani: Yeni bir tarih oluşturma zamanı geldi

Diyarbakır'daki Kantar Köprülü Kavşak açılışına Başbakan Erdoğan'la birlikte katılan Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, yeni bir tarih oluşturma zamanı geldiğini belirterek, "Birbirini kabul etmek, kardeşlik yöntemleri ile olur" dedi.

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır gezisi, Büyükşehir Belediyesi'ni ziyareti ile başladı, Diyarbakır Valiliği ziyareti ile devam etti. Erdoğan, valilikte buluştuğu Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ve Şıvan Perwer ile birlikte yapımı bir buçuk yılı aşkın süredir devam eden Kantar Köprülü Kavşak açılışı için Kantar'a geçti. Açılışa Başbakan Erdoğan yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile AKP'li Diyarbakır milletvekilleri ve kentte bulunan üst düzey bürokratlar ile sanatçılar Şıvan Perwer ve İbrahim Tatlıses katıldı. Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç'ın açılış konuşması ile başlayan programda daha sonra Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasını Kürtçenin Soranice lehçesi ile yapan Barzani, Erdoğan'a teşekkür etti.

Barzani: Savaştan kimse hayır görmedi

"Benim için bu gün tarihi ve çok değerli bir gündür" diyen Barzani,
"Sizi ziyaret etmek için Diyarbakır'a geldim. Hewlêr'in selamlarını size taşıyorum. Yeni bir tarih oluşturma zamanı gelmiştir. Birbirini kabul etmek, kardeşlik yöntemleri ile olur. Bu gün o tarih Sayın Recep Tayip Erdoğan'ın Kürt halkının inkarını ortadan kaldıran sözleri ile başlamıştır. Ben o gün sevinç içinde kaldım. Bu gün görüyorum ki bir Türk lider kardeşlik yolunda ilerliyor. Saygı değer kardeşlerim Ortadoğu'da yaşayan kardeşlerim birlikte yaşama günü gelmiştir. Birlikte yaşayarak mutlu günleri getirebiliriz. Savaşlar denendi, fakat hiç kimse savaştan hayır görmedi. Bir Türk gencinin bir Kürt gencinin kanını ya da bir Kürt gencinin bir Türk gencinin kanını dökme zamanı geçmiştir. Barışın temeli atılmıştır. Biz Sayın Recep Tayip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz ki bu cesurca adımı attı. Barışı başlattı" dedi. 

'Projeye başlamak önemli bir adım'

Kürt ve Türk halkına "barış" projesine destek olunması çağrısında bulunan Barzani, "Savaş kolaydır ama barış çok zor iştir. İnanın cesur bir insan olmazsa barış için savaş yürütemez. Barış savaştan daha zordur. Bu gün tüm Kürt kardeşlerim tüm Türk kardeşlerime söylemek istiyorum ki; tüm gücümüz ile barış sürecini desteklemeliyiz. Bu projeye başlamak önemli bir adım oldu. Hepimiz biliyoruz ki 15-20 yıl önce karşınıza gelip konuşmam imkansız bir şeydi. Bu sonuç barış ve kardeşliğin sonucudur. İnanıyorum ki barış ver kardeşlik sonuca varacaktır. Ne kadar zaman gerekiyorsa o kadar zaman verilmelidir" diye konuştu. 

'Buradan ayrılırken delikanlıydım'

Barzani konuşmasını Kürtçe ve Türkçe "Yaşasın Kürt ve Türk halkının kardeşliği. Yaşasın barış. Yaşasın özgürlük" sözleri ile sona erdirdi. Barzani'nin konuşmasının ardından sanatçılar Şıvan Perwer ve İbrahim Tatlıses sahneye çağrıldı. Konuşmasına Kürtçe başlayıp Türkçe devam eden Perwer, "Diyarbakır'ımız bu güzel bir gündür. Gerçekten tarihe dostluk ve kardeşlik sevdası ile geçecek bir gündür. Benim için tarihi bir gündür. 38 yıl sonra buradayım. Ben buradan ayrıldığımda delikanlıydım. Şimdi bir yaşlı adam olarak geri döndüm. Ben sizi çok seviyorum. Ben bu memleketi seviyorum, bu toprakları seviyorum. Türkiye Başbakan'ı Erdoğan barışın mimarı oldu. Değerli Türkiye'mizin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan temiz süte büyük bir maya kattı. Bu gün dostluğun, kardeşliğin günü kutluyoruz. Varolsunlar, sağ olsunlar. Bunun için emek veren, bunun içini yüreği çarpan aklı çalışan her kese teşekkür ediyoruz" dedi.

Türkiye'de farklılıkların artık yasaklanmadığını öne süren Perwer, "Biz hep yasaklarla karşılaştık. Yasak olduğu için ülkemizi terk ettik. Kimileri hapishanelerde çürüdü, işkence gördü. Buradan nice insanlar geçti. Nice devirler oluşmuştur. Bu topraklar ne milletler gördü. Şimdi yeni bir devir dostluk barış ve demokrasi devridir. Bu ülkenin demokrasiye ihtiyacı var. Dünyaya düşen her insanın özgürce yaşama hakkı vardır. Kim olursa olsun. Hangi dilde hangi kültürde olursa olsun. Sayın Başbakan yıllar önce Almanya'da demişti ki 'Asimilasyon bir insanlık suçudur. Bundan sonra bu ülkede asimilasyon olmayacak. Kardeşçe, dostça, birlikte yaşayacak' demişti" diye konuştu. 

Perwer'in ardından konuşan İbrahim Tatlıses ise, "Barış için kim elini taşın altına koyarsa o benim başımın üstündedir. Biz Şiwan kardeşimle buraya şan şöhret için gelmedik. Şöhrete de şana da doyduk. Bizim tek derdimiz barıştır" diye konuştu. Tatlıses, konuşması arasında bir erkek çocuğu olursa ismini "Barış" koyacağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.