1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Erdoğan, Edirne’de konuştu
Başbakan Erdoğan, Edirne’de konuştu

Başbakan Erdoğan, Edirne’de konuştu

"Şu anda sınırsız af diye bir şey artık tanımıyoruz. Çünkü sınırsız affı verdiğimiz öğrenciler, üniversitelerimizi terör alanına çevirdiler. Bundan sonra buna müsaade etmeyeceğiz"

A+A-

EDİRNE (AA) - "Özgürlük bir başkasının özgürlük sınırına kadardır. Öyle 'istediğim gibi, istediğim şekilde, istediğim yere kadar özgürlük' olmaz. Bir başkasının özgürlük sınırına kadar özgürlüğünüzü kullanabilirsiniz. Eğer o özgürlük sınırına müdahale ederseniz, işte bu müdahale etmektir. Buna müsaade edemeyiz"

"Trakya Üniversitesinde Roman Dili bölümünü açıyoruz. Burada isteyen, sadece Türkiye içinden değil Türkiye dışından da gelip burada Roman dilini okuma imkanı bulacak. Biz buyuz, rahatız. Herhangi bir korkumuz yok"

Başbakan Erdoğan, Selimiye Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, herkesin birbirine saygı ve hoşgörü içinde, birbirinin sınırlarını ihlal etmeden bu topraklar üzerinde yaşayacağını söyleyerek, "Şu anda sınırsız af diye bir şey artık tanımıyoruz. Çünkü sınırsız affı verdiğimiz öğrenciler üniversitelerimizi terör alanına çevirdiler. Bundan sonra buna müsaade etmeyeceğiz. Onun için de artık hedef koyuyoruz, şimdi onun yasasını hazırlıyoruz. 6 yıl, 7 yıl, bitirdin bitirdin, bitiremediğin takdirde artık güle güle" dedi.

Erdoğan; ‘’Demokrasi ve milli iradeyle en önemlisi de kardeşçe yürümeye, kardeşçe büyümeye devam edeceğiz. Özgürlük bir başkasının özgürlük sınırına kadardır. Öyle 'istediğim gibi, istediğim şekilde, istediğim yere kadar özgürlük' olmaz. Bir başkasının özgürlük sınırına kadar özgürlüğünüzü kullanabilirsiniz. Eğer o özgürlük sınırına müdahale ederseniz, işte bu müdahale etmektir. Buna müsaade edemeyiz" diye konuştu.

Eğitim alanını iktidar olduklarından bu yana değiştirdiklerini de anlatan Erdoğan, 60-70 olan sınıf mevcutlarını düşürdüklerini, 30'lara indirmeyi hedeflediklerini, ücretsiz kitap dağıttıklarını, yoksul ailelere eğitim-öğretim yardımı verdiklerini dile getirdi. Üniversitelerde 45 lira olan bursun 280 liraya yükseltildiğini, Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı kuruluşlarda kalan öğrencilere de 200 lira beslenme yardımı ödendiğini aktaran Erdoğan,

göreve geldiklerinde 76 olan üniversite sayısını da 175'e çıkardıklarını vurguladı.

 

Başbakan Erdoğan, "Üniversitelerde hava normalleşti. Artık kardeş kardeşe, bu ülkenin evlatlarının hepsi bu üniversitelerde okuyabiliyor. Her geçen yıl daha da güzel, daha da rahat olacak. Üniversitelerimiz büyüyor. Trakya Üniversitesinde Roman Dili bölümünü açıyoruz. Burada isteyen, sadece Türkiye içinden değil Türkiye dışından da gelip burada Roman dilini okuma imkanı bulacak. Biz buyuz, rahatız. Herhangi bir korkumuz yok."

Kalabalık içinden bir vatandaşın sözleri üzerine Başbakan Erdoğan, üniversitelerde defaatle af ilan ettiklerini belirterek, şunları söyledi:"Ama bu aflarda yolsuzluklar var. Şu anda sınırsız af diye bir şey artık tanımıyoruz. Çünkü sınırsız affı verdiğimiz öğrenciler üniversitelerimizi terör alanına çevirdiler. Bundan sonra buna müsaade etmeyeceğiz. Belli bir yılda üniversiteyi bitiren bitirecek, bitirmeyen kusura bakmasın. Artık 'Ben nasıl olsa üniversite öğrencisiyim' diyor. Kardeşim, 6 yılda bitireceksen bitir, 7, 8, 9 yıl, 10 yıl, sınırsız... Böyle bir şey olur mu? Şunu iyi bilmemiz lazım, öğrencilik bir hedefe kilitlenmektir. Öğrenci, üniversiteyi terör alanına çeviren değildir. Öğrenci öğrenciliğini bilecek, okuyacak, okulunu bitirecek. Bu ülkede, bu millet kendi vergisiyle, parasıyla, her şeyiyle seni okutuyor, yetiştiriyor sen ise okumayı değil tam aksine bir alanı provoke etmeyi düşünüyorsun. Onun için de artık hedef koyuyoruz, şimdi onun yasasını hazırlıyoruz. 6 yıl, 7 yıl, bitirdin bitirdin, bitiremediğin takdirde artık güle güle. Birçok eylemlere, birçok terör eylemlerine karışmış olanlar ne yazık ki bu tür aflardan istifade etmek suretiyle ne yazık ki okullarımızı çok zor, çok berbat duruma getirdiler. Artık bunlara fırsat veremeyiz."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.