1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Baydemir’den açıklama
Baydemir’den açıklama

Baydemir’den açıklama

Van'da devam eden 'Adalet ve Vicdan Nöbeti' 3'ncü gününe girdi. Gazetecilerin ve vekillerin tutuklanmasına tepki gösteren HDP Milletvekili Osman Baydemir "Kimin tutuklanacağına, kimin tutuksuz yargılanacağına bir birim karar veriyor" dedi.

A+A-

 

HDP’nin başlatmış olduğu, ‘Adalet ve Vicdan Nöbeti’ Van’da 3’ncü güne girdi. Günün ilk açıklamasını HDP Sözcüsü Osman Baydemir yaptı. Baydemir, gazetecilerin ve HDP’li vekillerin de tutuklanmasına karar veren bir birim olduğunu belirtti. Konuşmasında tutuklu gazeteci Ahmet Şık’a da değinen Baydemir “Ahmet Şık sizi yargılıyor” dedi.

Baydemir’in konuşmasınından öne çıkan başlıklar şöyle;

SİZ AHMET ŞIK’I YARGILAMIYORSUNUZ:

Siz Ahmet Şık’ı yargılamıyorsunuz, Ahmet Şık sizi yargılıyor. Arada tek fark var ‘Onlar sizi tutuksuz yargılıyor.’ Şimdi soruyorum bu ülkede yargının neresi bağımsız? Sarayda bir birim var. “Sarayda senin deyiminle külliyede bir birim var. Bu birim HDP’li vekillerden hangilerinin tutuklanacağına, hangisinin tutuksuz yargılanacağına, gazetecilerden kimin tutuklanacağına, kimin tutuksuz yargılanacağına karar veriyor. Bu birim kararları Adalet Bakanlığı’na bildiriyor. Çok açık ve net söylüyorum Kürt düşmanlığı ve Kürt karşıtlığı politikası size kazandırmadı, kazandırmayacak. Bakın Baas Rejimi’nin sonunu getiren iki temel var. Biri neredeyse 40 yıl süren Kürt politikasıydı. Kuveyt’in işgali nasıl bir sonuç çıkardıysa Afrin işgali de aynı sonucu doğuracak. Bu politikanızdan bir an önce vazgeçin.

BAŞKALARININ KIRMIZI ÇİZGİSİ YOK MU?

Erdoğan’ın dönüp dolaştığı yer, ‘Bizim kırmızı çizgimiz var’ diyor. Başkalarının kırmızı çizgisi yok mu sanki? Senin bu kırmızı çizgine halk kırmızı kart çıkarttı. Adalet ve Vicdan Nöbeti’miz bu kirliliklerden kurtulmak içindir. Seçimle geldin seçimle gitmeyi kabul etmelisin. Bak biz seçimle geldik seçimle gitmeyi başımız üstüne kabul ederiz. Siz seçimle gitmemek için savaş çıkartıyorsunuz. Bunu müzakere masasında gördük. Eğer tersi olsaydı bugün Şırnak, Silopi, Nusaybin yıkılmazdı. 2 yıldır 10 bini aşkın insanın hayatı perişan olmazdı, bu kadar insan toprağa düşmezdi. Bu ülke acı çekmesin diye, faşizm kurumsallaşmasın diyedir bu Adalet ve Vicdan Nöbetimiz. Faşizmin panzehiri cesarettir, faşizmin panzehiri adalet ve vicdandır.

AKP-MHP KOALİSYONUNDAN VAZGEÇMELİSİN:

Savaş tepeden tırnağa kirletir. Şemdinli’de 87 yaşındaki kadına işkence yapmak nedir? Gencini, yaşlısını işkenceden geçirmek kirletmek değildir de nedir? Eğer o görüntüler Gazze’de yaşanmış olsaydı feryat edilecekti. Peki neden olanlara ses çıkartmıyorsun? Bunun tek cevabı var: Kürt annesi olduğu için. O işkence karşısında sessiz kalan, dilsiz iblistir. O işkenceye karşı susmayan, hangi siyaset partisi olursa olsun hangi partiye oy vermişse versin herkese teşekkür ederim. Eğer kirlenmekten vazgeçeceksen savaştan, Kürt karşıtlığı politikadan vazgeçmelisin. Ve seni buraya getiren AKP – MHP koalisyonundan vazgeçmelisin.

MAHKEME ‘DEMİRTAŞ’IN SUÇ YOK’ DİYOR:

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanı adayıydı. Şu an Erdoğan sarayda, rakibi olan Demirtaş cezaevinde. Bu, demokrasinin, ahlakın neresine sığıyor? Çıkıp diyorsun ‘terörist’ diyorsun 6 – 7 Ekim olaylarını gerekçe gösteriyorsun. Hiç Allah’tan korkmuyor musun? Bir lider toplumu neden kandırmaya çalışır. HDP barajı 2015’de aştı. Yani Kobani olaylarından 1 yıl sonra. Eğer sessiz kalınıyorsa, eğer demokrasi güçleri seslerini birleştirmezse faşizm korkusunu topluma zorbalık olarak dayatacak. Eğer sesimizi birleştirirsek faşizmin gerilemekten başka şansı kalmaz. Bakın Ankara 2. Ağırceza Mahkemesi diyor ki ‘Demirtaş 6 – 7 Ekim olaylarından yargılanamaz çünkü böyle bir suç yok’ Eğer bu suçsa peki 15 Temmuz’da milleti dışarı çıkardın, 250 insan hayatını kaybetti. O zaman sen de suçlusun. Daha fazla kirletmemeniz için daha fazla bu ülkeyi dış dünyaya rezil etmemek için faşizmi durduracağız. (Kaynak: gazeteduvar)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.