BDP: İntiharlar araştırılsın

BDP: İntiharlar araştırılsın
BDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Türkiye’deki intiharların için Meclis Araştırması istedi.

ANKARA - BDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Türkiye’deki intihar için Meclis Araştırması açılmasını istedi. Ayhan, Meclis Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde, psikolojik, sosyal, aile ve toplum baskısı, genetik yatkınlık, fiziksel hastalıklar ve ekonomik sıkıntıların intiharların başlıca nedenleri olduğunu belirterek, "Yapılan araştırmalarda tüm dünyada günde ortalama 1000 kişi intihar ederek, yaşamına son vermektedir. Ülkemizde intihar sıklığı yaş gruplarına, cinsiyete ve gelir grubuna göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca ülkemizde bölgeler arası intihar olaylarındaki nedenler de farklılık göstermektedir" dedi.

“İntiharlar ciddi bir sorun”
İstatistiklerin intihar olgusunun önemsenmesi gereken ciddi bir sorun olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Ayhan, şunları kaydetti:

"Son yirmi yılda dünya çapında ciddi bir sorun olarak tanımlanan intihar davranışı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil olarak önemli oranda ilgi gösterilmesi gereken önemli bir halk sağlığı sorunu olarak tanınmaktadır. İntihar, daha çok toplumsal kökenli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar bu nedenle sosyal yaşam ile yakından ilişkilidir. Öncelikle kişinin intiharına neden olan çevresel faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sosyal ve ekonomik koşulların bozulması, kişileri intihara götüren en önemli nedenler arasındadır. Ekonomik kriz, işsizlik, evsizlik ve olumsuz sosyal koşullar, yetersiz gelir, ailevi geçimsizlikler intihara çoğunlukla neden olan depresyon nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun yanında, ülkemizde 30 yıllık çatışma sürecinde yaşanan can kayıpları, faili meçhul cinayetler, gözaltında olmak üzere tüm kayıp vakaları, işkence, baskı, gibi travmatik etki yaratan olaylar da intihar nedenleri arasında yer almaktadır.”
Ayhan, intiharların yerinde ve zamanında tedbirler alınarak önlenebileceğini belirterek, konunun araştırılması için Meclis Araştırması açılmasını istedi. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.