BDP; “Karanlık geçmişle yüzleşilmeli”

BDP; “Karanlık geçmişle yüzleşilmeli”
"Türkiye artık katliamlarla anılmamak, demokratik hukuk devleti olma yolunda ilerlemek ve iç barışını tesis etmek istiyorsa tüm karanlık geçmişiyle yüzleşmek, hesaplaşmak zorundadır"

 

ANKARA - BDP, "Türkiye artık katliamlarla anılmamak, demokratik hukuk devleti olma yolunda ilerlemek ve iç barışını tesis etmek istiyorsa tüm karanlık geçmişiyle yüzleşmek, hesaplaşmak, halklara karşı işlenen insanlık suçlarını aydınlatmak ve sorumluları yargı önüne çıkarmak zorundadır" görüşünü dile getirdi.

 

BDP Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, 1995'te Gazi Mahallesi'nde bir kahvehanenin taranması sonrası düzenlenen protesto gösterilerinde 22 kişinin hayatını kaybettiği, 155 kişinin de yaralandığı belirtildi. Olayların, Tunceli, Kahramanmaraş, Çorum ve Sivas'ta olduğu gibi tarihin karanlık sayfalarındaki yerini aldığı ifade edilen açıklamada, "Eğer Maraş, Çorum ve Sivas'ın hesabı sorulsaydı, bu katliamlar aydınlatılsaydı, Gazi katliamı yaşanmayacaktı. Gazi katliamı aydınlatılmadığı içindir ki Roboski katliamı yaşandı. Aynı katliamcı zihniyet, Gezi direnişinde bir kez daha ortaya çıktı ve 8 yurttaşımızı katletti" değerlendirmesi yapıldı.

"Türkiye artık katliamlarla anılmamak, demokratik hukuk devleti olma yolunda ilerlemek ve iç barışını tesis etmek istiyorsa tüm karanlık geçmişiyle yüzleşmek, hesaplaşmak, halklara karşı işlenen insanlık suçlarını aydınlatmak ve sorumluları yargı önüne çıkarmak zorundadır. Türkiye halklarının Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Ermenisiyle mağdur olan, baskı ve zulüm gören tüm kesimlerin, tüm demokrasi güçlerinin, kendilerine yönelen bu saldırılar ve dayatılan baskıcı politikalar karşısında ortak bir demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi etrafında kenetlenmesi gerekir.."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.