1. HABERLER

  2. KADIN

  3. BDP yerellerde TCEDR ile önce kadınlara soracak
BDP yerellerde TCEDR ile önce kadınlara soracak

BDP yerellerde TCEDR ile önce kadınlara soracak

BDP Kadın Beyannamesi'nde kamuoyu ile paylaşılan karara göre hazırlanacak Toplumsal Cinsiyet Etki Değerlendirme Raporu (TCEDR) ile yerellerde yapılacak tüm çalışmalar ayrıca kadınlara sorulacak.

A+A-

DİYARBAKIR - Yerel yönetimlere "eş başkanlık sistemi" uygulaması ile yeni bir ruh getiren ve siyasetini rengini değiştiren BDP, seçimlere "Öz yönetimle özgür geleceğe" şiarıyla hazırlanıyor. 19 Ocak'ta Kadın Seçim Beyannamesi'ni açıklayan BDP Kadın Meclisleri, yaşamın her alanında olduğu gibi yerel yönetimlerde de kadının görünürlüğünü sağlamak amacıyla adımlar atmaya devam ediyor. Beyannamede kadının başta belediye, il genel meclisleri ve muhtarlıklar olmak üzere yerel yönetimlerin her alanında kendine ait özerk örgütlenme ve özgün karar alma mekanizmalarının kurulması esas alınıyor. Beyannamede radikal demokrasi yöntemi olarak tanımlanan Toplumsal Cinsiyet Etki Değerlendirme Raporu da dikkat çekiyor. 

Tüm yerel politika, program ve projelerin kadın bakış açısıyla hazırlanması, değerlendirilmesi ve uygulamaya konulması amacıyla yerel yönetimlerde kurumsal ve yapısal değişim ve dönüşümler gerçekleştirdiklerini belirten BDP Kadın Meclisleri, "Yerel hizmetler, kadınların yaşamlarıyla doğrudan temas halinde olan, kadın özgürlükçü anlayışla sunulduğu takdirde kadınların konumlarını güçlendirecek en önemli alandır. Ancak herkese eşit, yerel kamu hizmeti anlayışının tek başına yeterli olmayacağı; yerel hizmetler sunulurken kadınların özgün talep, istek ve gereksinimlerinin belirlenmesinin gerekliliği açıkça görülmektedir. Kadın özgürlükçü yerel yönetimler anlayışıyla tüm yerel yönetimlerimizde kadın komisyonu, kadın kurulu, kadın birimi ve kadın masaları kurduk. Bu yapısal değişimlerle kadınların hem yerel hizmetlere dair karar alma süreçlerine katılımlarını güçlendirerek teşvik ettik; hem de yerel hizmetlere erişimlerini kolaylaştırdık" diyor. 

Büyükşehirlerde Kadın Daire Başkanlığı kurulacak

Önümüzdeki dönemde ise kadın özgünlüğü ve farklılığını açığa çıkaracak ve geliştirecek yerel yönetim yapılanmasının bir gereği olarak belediyelerin idari yapılanmalarını kadınların lehine değişimler yapmayı amaçlayan BDP Kadın Meclisleri, büyükşehirlerde Kadın Daire Başkanlığı, ilçe belediyelerinde kadın müdürlüğü gibi yeni idari yapılanmalara gidecek. 
Yerel yönetim hizmetlerinin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından etkisi incelenecek

 

Bütün yerel hizmetlerde kadınların yerel yönetim hizmetlerine, kadın özgürlükçü bakış açılarını ve özgün duruşlarını yansıtmalarını sağlamak amacıyla önümüzdeki dönemde Toplumsal Cinsiyet Etki Değerlendirme Raporu (TCEDR) yöntemini uygulamaya başlayacak olan BDP Kadın Meclisleri, bu rapor ile kentlerde atılacak tüm adımları kadınlara da özel olarak soracak. TCEDR sayesinde uygulanması öngörülen bütün yerel yönetim hizmetlerinin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından etkisi incelenerek, çalışmanın kadınlar lehine olup olmayacağı konusunda kadınlar karar verecek. Bu rapor, sadece kadına yönelik hizmetleri değerlendirmeyecek, yerel yönetimler tarafından sunulan bütün hizmetlerin toplumsal cinsiyete duyarlı olup olmadığını denetleyecek. 

Hazırlanması zor ve zaman alacak TCEDR yalnızca kadınlardan oluşan ve kadınların geniş temsiliyetinin sağlandığı, kadın kurulları tarafından hazırlanacak. BDP Kadın Meclisleri, belediyeyi kazandığı yerel yönetimlerin tüm plan, proje ve faaliyetlerinde TCEDR'yi esas alarak bu mekanizmaların sunduğu raporlar doğrultusunda çalışmalarına yön verecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.