BDP'den Mecit Baskın davasına katılım çağrısı

BDP'den Mecit Baskın davasına katılım çağrısı
BDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, 19 Şubat'ta Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan Mecit Baskın davasının Türkiye'nin 20 yıllık karanlık geçmişine ışık tutacak davalardan biri olduğunu vurguladı

 

ANKARA - BDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, 19 Şubat'ta Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan Mecit Baskın davasının Türkiye'nin 20 yıllık karanlık geçmişine ışık tutacak davalardan biri olduğunu vurgulayarak davaya katılım çağrısında bulundu. 

Gölbaşı'nda 1993 yılında katledilen Altındağ İlçe Nüfus Müdürü Mecit Baskın'a ilişkin açılan davanın ikinci duruşması yarın Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. BDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu yaptığı yazılı açıklama ile yarın görülecek davaya katılım çağrısında bulundu. Açıklamada, "Türkiye'de yargılama faaliyetinin derin devlet ve hukuk dışı yapılarla sıkça meşgul olduğu bu günlerde Türkiye'nin 20 yıllık karanlık geçmişine ışık tutacak davalardan biri daha yarın, 19 Şubat Çarşamba günü Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecektir" denildi. 

'1000 gizli operasyon katliamlar, faili meçhuller ve…'

Mehmet Ağar'ın TBMM Soruşturma Komisyonu'na verdiği ifadeye yer verilen açıklamada, "'Ne yaptıysam devlet için yaptım' dedi Mehmet Ağar. Susurluk soruşturmasından sonra devlet adına '1000 gizli operasyon' yaptığını da itiraf etmişti" dedi. Bu 1000 gizli operasyonun ölüm mangalarının kurulması, binlerce cinayet, infaz, katliam, kayıplar ve faili meçhuller olduğuna dikkat çekilen açıklamada, " '1000 gizli operasyon' faşist mafya çeteleri, uyuşturucu tacirliği, kumar, kara paraydı. '1000 gizli operasyon' Susurluk'tu" ifadesi kullanıldı. Açıklamada son olarak, "Ülke tarihinin karanlığını aydınlatmak ve adaletin gerçekleşmesi için, Türkiye tarihinin son 20 yılında devlet eliyle işlenen suçların aydınlatılması için demokratik kamuoyunu davaya katılmaya çağırıyoruz" denildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.