Bedenleri küçük, yaptıkları iş büyük!

Bedenleri küçük, yaptıkları iş büyük!

Diyarbakır’da yaşları 10 ile 12 arasında değişen 3 çocuk, ailelerine katkı için boylarından büyük arabalarıyla kağıt ve pet şişe topluyor.

Norşin Öncel - Özel

TİGRİS HABER - Çalışma hayatının en önemli sorunlarından biri olan çocuk işçiliği, “Çoğu kez çocukları çocukluklarını yaşamaktan alıkoyan, potansiyellerini ve saygınlıklarını eksilten, fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından zararlı işler” olarak tanımlanıyor. Diyarbakır Kayapınar’da kağıt toplayarak ailenin geçimine katkı sunduklarını söyleyen kağıt işçisi çocuklar, yaptıkları işin belli bir mesaisi olmadığını, kağıt arabaları dolana kadar kağıt toplamak zorunda bırakıldıklarını ifade ediyor.

‘Az para kazanıyoruz, miktarını söylemek istemiyorum’

Diyarbakır Kayapınar’da küçük bedenleriyle kağıt toplamak zorunda bırakılan çocuk işçiler, çok az bir miktara çalışıyor. Kağıt toplayan çocuk işçilerden biri: “Bu gördüğün torba dolmadan teslim edemeyiz. Diyarbakır’ın çeşitli sokaklarında, caddelerinde kağıt karton topluyoruz. Daha sonra Bağlar Kaynartepe’de bunları toplayan bir yer var oraya teslim ediyoruz. Az para kazanıyoruz, miktarını söylemek istemiyorum. O kazandığımız parayı iş sırasında harcamamaya çalışıyoruz. Ama bazen karnımız acıkıyor, bir ekmek alıp arkadaşlarımızla bölüşüp yiyoruz” diye belirtiyor.

Türkiye’de çocuk işçi sayısı 720 bin

TÜİK'in 'Çocuk İşgücü Araştırması'na göre, Türkiye'de 5-17 yaş grubunda çalışan çocuk sayısı 720 bin.

Türkiye İstatistik Kurumu, 'Çocuk İşgücü Anketi Sonuçları ' çalışması Özel konulu araştırma, geçen yılın 4. çeyreğinde 'Hanehalkı İşgücü Araştırması' ile 5-17 yaş grubundaki çocukları kapsıyor.

Bir ekonomik faaliyette çalışan 5-17 yaş grubundaki çocuk sayısı 720 bin olurken, çalışan çocuklar arasında 5 yaşında çocuk gözlenmedi. 5-17 yaş grubunda çalışan çocukların aynı yaş grubundaki çocuklar içinde payını gösteren istihdam oranı ise yüzde 4.4 oldu.

'Öncelikli neden 'hanehalkının ekonomik faaliyetine yardımcı olmak'

Yaş gruplarına göre, 5-14 yaş grubundaki çalışan çocukların yüzde 72'si, 15-17 yaş grubunda çalışan çocukların ise yüzde 64.1'i aynı zamanda bir eğitime devam etti. Çalışan çocukların yüzde 34.3'ü eğitime devam etmedi.

Çocukların çalışma nedenlerinde ilk sırayı yüzde 35.9 ile 'hanehalkının ekonomik faaliyetine yardımcı olmak' aldı. Bunu yüzde 34.4 ile 'iş öğrenmek, meslek sahibi olmak', yüzde 23.2 ile 'hanehalkı gelirine katkıda bulunmak' izledi. Çocukların yüzde 6.4'ü ise 'kendi ihtiyaçlarını karşılamak' amacıyla çalıştı.

Söz konusu çocukların yüzde 30.8'i tarım, yüzde 23.7'si sanayi, yüzde 45.5'i ise hizmet sektöründe yer aldı. Yaş grubuna göre incelendiğinde, 5-14 yaş grubunda çalışan çocukların yüzde 64.1 ile tarım sektöründe, 15-17 yaş grubunda çalışan çocukların ise yüzde 51 ile hizmet sektöründe ağırlık kazandığı görüldü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.