1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Belediyelerin ‘ çevre koruma’ harcamaları
Belediyelerin ‘ çevre koruma’ harcamaları

Belediyelerin ‘ çevre koruma’ harcamaları

Diyarbakır Bölge Müdürlüğü Özel Bilgilendirme Sistemi (ÖBS) verilerine göre, ülkemizde, çevre koruma harcamaları 38,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

A+A-

TİGRİS HABER - TÜİK’in verilerine göre, 2019 çevre koruma harcamaları bir önceki yıla göre %1,2 artarak toplam 38,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Paylaşılan verilerde çevre koruma harcamalarının %57,8'i mali ve mali olmayan şirketler, %34,2'si genel devlet ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşlar ve %8'i ise hanehalkları tarafından yapıldığı belirtildi.

Çevre koruma harcamalarının %46,3'ü atık yönetimi hizmetlerinden oluştu

Çevre koruma harcamalarının %46,3'ü atık yönetimi hizmetlerinden, %37,8'i atıksu yönetimi hizmetlerinden, %4,8'i biyolojik çeşitliliğin ve peyzajın korunmasından, %3,8'i toprak, yeraltı ve yüzey sularının korunması ve kalitesinin iyileştirilmesinden ve %7,3'ü ise diğer çevre koruma konularından oluştuğu belirtildi.

Çevre koruma yatırım harcamaları 6,4 milyar TL olarak gerçekleşti

Bir önceki yıla göre %10,5 azalarak toplam 6,4 milyar TL olarak gerçekleşen çevre koruma yatırım harcamalarının %76,9'u mali ve mali olmayan şirketler, %23,1'i ise genel devlet ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşlar tarafından yapıldı. Atıksu yönetimi hizmetleri için 3,3 milyar TL, atık yönetimi hizmetleri için 1,4 milyar TL yatırım harcaması yapılırken diğer konularda 1,7 milyar TL çevre koruma yatırım harcaması yapıldığı açıklandı.

Çevre koruma harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki payı %0,9 oldu

Çevre koruma harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki oranı 2018 yılında %1,0 iken, 2019 yılında %0,9 olarak gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.