1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Belgesel Film Günleri Gezi’ye ithaf edildi
Belgesel Film Günleri Gezi’ye ithaf edildi

Belgesel Film Günleri Gezi’ye ithaf edildi

TİHV İzmir Temsilcisi Coşkun Üsterci, "Daha önceki yıllarda, geçmişle yüzleşme, kayıplar, Roboski gibi konular ana temamız olmuştu. Bu konular halen güncelliğini koruyor. Bu yıl Belgesel Film Günleri’ni Gezi direnişine ithaf ettik" dedi.

A+A-

İZMİR - Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından düzenlenen 4. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, 12-15 Aralık günlerinde İzmir'de yapılacak. Gösterimleri Fransız Kültür Merkezi'nde olacak olan Film Günleri’nin bu yılki programda, gözaltında zorla kaybedilen çocuklarını arayan annelerin mücadelesi, geçmişle yüzleşme/hesaplaşma, Kürt sorunu nedeniyle yaşanan savaşın yarattığı sorunlar ve buna karşın geliştirilen barış ve adalet talepleri, işkence ve cezaevi katliamları, zorunlu askerlik hizmeti sırasında yaşanan ihlaller, savaş kurbanı kadınlar, göçler ve asimilasyon nedeniyle kaybolma tehdidi altındaki kültürler, aile içi şiddet, sömürü altındaki işçilerin evrensel dramı gibi konular ele alınacak. 

'Toplumsal hayatta ortaya çıkan olumsuzlukları belgeleniyor'

Belgesel Film Günleri’nin bundan üç yıl önce Türkiye İnsan Hakları’nın 20. yılı vesilesiyle ortaya çıktığını ifade eden TİHV İzmir Temsilcisi Coşkun Üsterci, "İnsan hakları savunucularıyla belgesel sinemacılarının yaptıkları iş aslında birbiriyle çok ölçüşüyor. Her iki alanda da yapılan çalışmalar gerçekleşmekte olana dikkatini yöneltmiş durumda. Her iki alanda toplumsal hayatta ortaya çıkan olumsuzlukları, yaşanan hak ihlallerini belgelemek, saklamak için emek harcanıyor. Dolayısıyla bir yandan sanatçının ürettiği filmi izleyiciyle buluşturarak, onların emeklerinin görülmesini amaçlarken, diğer yandan da insan haklarına yönelik duyarlılığın oluşmasını amaçlıyoruz" dedi.

'Gezi direnişine ithaf ettik'

Film Günleri’ni her yıl gelişen bir konuya ithaf ettiklerini belirten Üsterci, "Daha önceki yıllarda, geçmişle yüzleşme, kayıplar, Roboski gibi konular ana temamız olmuştu. Bu konular halen güncelliğini koruyor. Örneğin Roboski katliamının gerçekleşmesinin üzerinden 2 yıl geçti. Ama halen sorumlular adalet önüne çıkarılmadı. Bu yıl Belgesel Film Günleri’ni Gezi direnişine ithaf ettik" diye belirtti. Gezi direnişinde resmi yetkililerin açıklamalarına göre Türkiye'nin 80 ilinde protestolar yaşandığını ifade eden Üsterci, tüm toplumun Gezi eylemleri süresinde polis şiddetine maruz kaldığını dile getirdi. Eylemler sırasında çok ağır ihlallerinin gerçekleştiğini hatırlatan Üsterci, "Aslında Gezi olayları sırasında Türkiye hükümetiyle, polisiyle, savcılısıyla mutlak olarak yasaklanan işkence yasasını ihlal etmiş oldu" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.