Adil Kılıçaslan

Adil Kılıçaslan

Ben yapmadım o yaptı

OLGUN BİR İNSANI DOST EDİNMEK İSTERSENİZ TENKİT EDİN, BASİT BİR İNSANI DOST EDİNMEK İSTERSENİZ, METHEDİN

Her insanın hayatında örnek aldığı doğru insanlar bulunur. Bu doğru kişileri dost edinmek istediğimizde onları kırmadan, yapıcı bir tavırla eleştirmeli, basit ve çok yararı olmayacak insanları kazanmak içinse methederek ruhlarını okşamalıyız. Akıllı insanlara eleştirilerek daha doğru olmayı isterler. Basit niteliğe sahip düz mantıklı kişiler ise yükseltilmeyi severler.

OYNAYAMAYAN GELİN; "YERİM DAR." DER

Bir göreve atanan yada iş yapmasını beklenen insanlar bunu beceremediklerinde, karşısındakilere bin türlü bahane sunarak kendi hatalarını kapatma çabasına düşerler. Fakat bu durum hemen anlaşılır.

BOŞ FIÇI ÇOK (FAZLA) LANGIRDAR

Gösterişe düşkün, bilgisiz, deneyimsiz kimse kendini ön plâna çıkarmak ve bilgiçlik taslamak amacıyla çok konuşur; her sözün arasına girer, etrafındakileri rahatsız eder.

BUGÜN BANA İSE YARIN SANA

Neyin ne zaman olacağı bilinmez; bu ister felâket, ister nimet olsun. Bugün ben bir felâket ve haksızlıkla karşılaşmışsam, yarın da sen aynı durumla karşılaşabilirsin. Bugün sen nimetler içinde bulunup mutluysan, yarın da ben kavuşup mutlu olabilirim. Bunu aklından çıkarma.

BORÇTAN KORKAN KAPISINI GENİŞ AÇMAZ

Alacaklının yanında yüzü yerde olmak istemeyen, borç etmekten korkan kimse tedbirli olur; masraflarını kısar, gelişigüzel harcamalar yapmaktan kaçınır, kendine uygun bir yol seçip ona buna ziyafet vermekten uzak durur.

BİR KÖTÜNÜN YEDİ MAHALLEYE ZARARI DOKUNUR

Yalancı, düzenbaz, iffetsiz bir kimse sadece kendi çevresine zarar vermekle kalmaz; kötülüklerini daha geniş çevrelere de taşır. Kendinin, yakınlarının, çevresinin ve daha geniş muhitlerin adını lekeler; bu leke gittikçe yayılır.

BIÇAĞI KESTİREN KENDİ YÜZÜ SUYU, İNSANI SEVDİREN KENDİ HUYU

Kişileri değerli, sevimli kılan da huy güzelliğidir. Geçimsiz, huysuz kimseler toplumca sevilmezler.

BİR DELİ KUYUYA BİR TAŞ ATMIŞ, KIRK AKILLI ÇIKARAMAMIŞ

Kimi zaman bir insan öyle delice bir iş yapar ve zarara yol açar ki, pek çok akıllı kimse bir araya gelir ama bu zararı gideremez; işi de düzeltemez.

BOĞAZ DOKUZ BOĞUMDUR (BOĞA BOĞA SÖYLER)

Bir sözü düşünüp taşınmadan, içimizden geçirmeden, kendi kendimize ölçüp tartmadan, doğuracağı sonuçları hesaplamadan, düzeltmeden söylememeliyiz.

BİN BİLSEN DE BİR BİLENE DANIŞ

Herkes eşit bilgiye sahip değildir. Çok iyi bildiğimizi sandığımız konunun bilmediğimiz bir yanı olabilir, o konuyu bizden daha iyi bilenler de çıkabilir. Bu yüzden bir işe kalkışmadan önce bu gibi kimselere danışmalı, onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanmalıyız.

BİR GÖZ AĞLARKEN ÖBÜR GÖZ GÜLMEZ

Aile fertleri birbirine kan ve akrabalık bağlarıyla bağlıdırlar. Onlar bir vücudun azaları gibidirler. Dolayısıyla ailenin bir ferdine gelen zarar, bütün aile fertlerine gelmiş gibidir. Hemen hepsi de aynı ölçüde üzüntü çekerler.

BAŞINI ACEMİ BERBERE TESLİM EDEN, PAMUĞUNU CEBİNDE TAŞISIN

Bir işin yapılmasını tecrübesiz, beceriksiz, ustalığı olmayan kişilere teslim eden, meydana gelebilecek zararlara katlanmaya da hazır olmalıdır.

BAŞ BAŞA VERMEYİNCE TAŞ YERİNDEN KALKMAZ

Bir insanın gücü sınırlıdır, tek başına her işi yapamaz. Kimi zor işleri yapması için de başka insanların gücüne, işbirliğine ihtiyaç duyar. Güçler birleştirilince zor işlerin yapılması da kolaylaşır. Çünkü birlikten kuvvet doğar.

BAŞARILI OLMAK İSTEYEN YOL BULUR. BAŞARILI OLMAK İSTEMEYEN BAHANE BULUR.

Saygılarımla,

Adil Kılıçaslan

Baş Denetçi

 

Bu yazı toplam 4692 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.