1. YAZARLAR

  2. İshak Karakaş

  3. Beyrut'tan bakmak
İshak Karakaş

İshak Karakaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Beyrut'tan bakmak

A+A-

 

İshak Karakaş

Geçen cuma öğleden pazar akşamına kadar Ahmet Tulgar ile Beyrut'taydım. Bu güzel, şimdi yine hayat dolu kenti gezerken, sık sık iç savaşın ne kadar acı ve hatta utanılası bir şey olduğunu düşündüm. Cümlenin başında "şimdi yine hayat dolu," diye tanımlamam bundandı Beyrut'u. Evet, Beyrut'ta sokaklar yine kalabalık, insanlar yine gülüyor , eğleniyor; evet kent toparlanmış, binalar yenileniyor, deniz zaten aynı deniz ama yine de işte iç savaşın izleri binaların delik deşik cephelerinde değil sadece, belli ki insanların anılarında, travmalarında da sürüyor.

Beyrut gururlu. Bir arada yaşamı sağlamlaştırmaya, sürdürmeye niyetini belli ediyor. Müslüman'ı, Hristiyan'ı, laiki, dincisi, Arap'ı, Ermeni'si, Sünni'si, Alevi'si, Şii'si, Dürzi'si bir şekilde hayat gailesinde bir araya gelmiş, barış ortamında birbirine yanaşmış. Kentin cazibesi en çok da bundan olmalı.

Biz Beyrut'tayken Antep'teki korkunç katliamın haberi geldi. Beyrut, Ortadoğu'nun makus talihini değiştirmeye çalışırken, bizim ülkemiz Ortadoğu'nun en acı tecrübelerini bir yıldır en ağır biçimde yaşıyor.

Beyrut'un harcını sıkılaştırmaya çalıştığı 'bir arada yaşam'ın Türkiye siyasetindeki temsilcisi HDP, 7 Haziran 2015 seçimlerindeki başarısıyla bunun ülkemizdeki olabilirliğini kanıtlamıştı. Peki ne oldu da sonra bombalar art arda patladı, ülke iç savaşın eşiğine geldi? Bu badireyi aşarsak, bu sorunun cevabı çok konuşulacaktır.

Bugün ise yapılması gereken ülkeyi uçurumun kıyısından çekip almak için barış çağrılarını ve çabalarını duyulur kılmaktır biz gazeteciler için.

Antep katliamından sonra HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş, bütün siyasilere katliam kurbanlarının cenaze töreninde yan yana gelme çağrısı yaptı. Sonrasında, Antep'te şöyle dedi: "İnşallah daha büyük acılar yaşanmaz, el ele verelim, diyalogla konuşarak bu sorunları çözelim."

Demirtaş, bu süreçte çok önemli uyarılar yapıyor. Ama medyanın Demirtaş'a ve HDP'ye yönelik ambargosu sürdüğü için kamuoyunun büyük bir kesimi, HDP'nin barış çabalarından habersiz ve maniple ediliyor.

Sadece medya mı? İktidar partisi HDP'yi parlamentodan atmaya çalışırken, bir yandan da anayasa çalışmalarına almıyor. MHP zaten malum da, ana muhalefet partisi CHP de durumdan hayli memnun; her çağrıldığı yere gidiyor, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'lider zirvesi' sandalyelerinde pişkince oturuyor ve HDP'nin uzlaşma ortamlarına alınmamasının sebep ve sonucunu düşünmüyor ya da 'istemem yan cebime koy'cu bir siyaset izliyor. Sıranın kendisine geleceğinin farkında değil.

Bu ülkede insanı en fazla üzen şey, devletin ve siyasetin ders almaktan aciz olmasıdır.

Bunca yılın metotları bir yıldır çok daha şiddetli biçimde uygulanıyor halklara.

Ülke kan gölü.

Ve ne acıdır ki bütün bunlar, toplum bir çözüm sürecini yaşadıktan sonra oluyor.

Ben yine de umutluyum.

Aklı selim galip gelecektir.

Barış demeyi sürdürmek tek yoldur bu dönemde.

Diyelim öyleyse; "Barış hemen şimdi!"

 

Bu yazı toplam 918 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.