Bingöl Cezaevi'nden firara 8 yıl istemi

Bingöl Cezaevi'nden firara 8 yıl istemi
Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı, Bingöl M Tipi Cezaevinde yaşanan firar olayına ilişkin soruşturmasını tamamladı.

Aralarında cezaevinden firar ettikten bir gün sonra yakalanan 17 kişinin de yer aldığı şüpheliler için "Kamu malına zarar vermek" ve "Hükümlü veya tutuklunun kaçması" suçundan 8'er yıla kadar hapis cezası istendi

 

DİYARBAKIR - Bingöl M Tipi Cezaevindeki firar olayının ardından başlatılan soruşturma tamamlandı. Cezaevinden kazılan 63 metre uzunluğundaki tünelin 2012 yılının başından itibaren hazırlanmaya başlandığı varsayımı üzerine 22 aylık süre içerisinde söz konusu koğuşlarda kaldıkları tespit edilen 43 tutuklu ve hükümlü hakkında dava açıldı.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.  İddianamede, 25 Eylül 2013'de yaşanan cezaevinden firar olayına ilişkin detaylar yer aldı. Olayın, PKK mensubu tutuklu ve hükümlülerin kaldığı B5 ve B6 nolu koğuşlarına sabah sayımı öncesinde ekmek dağıtımı için giden infaz koruma memurları tarafından fark edildiği belirtilen iddianamede, "B5 nolu koğuşun tabanının delinerek B6 nolu koğuşa geçildiği ve buradan da mutfak kısmında bulunan buzdolabının altındaki karolar kaldırılarak cezaevinin doğu kısmındaki 5 nolu gözetleme kulesi tarafından tel örgülerinin dışına kadar yaklaşık 63 metre uzunluğunda tünel kazıldığı, her iki koğuştaki 18 mahkumun tamamının bu tünelden firar ettikleri anlaşılmıştır" denildi.

Başlatılan çalışmalar sonucunda 18 firariden Ekrem Taş dışındaki 17'sinin bir gün sonra yakalandıkları vurgulanan iddianamede, şüphelilerin susma hakkını kullanarak ifade vermedikleri kaydedildi.

22 ay önce başlandığı varsayımı

İddianamede, olay yerinde yapılan incelemelerin ardından teknik bilirkişi heyetince hazırlanan rapor sunucu, suça konu tünelin 2012 yılının başından itibaren kazılmaya başlandığı varsayımına ulaşıldığı ifade edildi.

İddianamede, 43 şüpheli hakkında ceza infaz kurumunun zeminini kazarak koğuşların duvarını deldikleri için "Kamu malına zarar vermek", tünel vasıtasıyla kurumdan firar etmeye çalıştıkları nedeniyle de "Hükümlü veya tutuklunun kaçması" suçlarını işledikleri gerekçesiyle 8'er yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmaları talep edildi. 18 yaşından küçük olduğu gerekçesiyle bir kişi hakkında da ayrı bir soruşturma yürütüldüğü bildirildi. Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

"Örgüt üyeliği" suçuna takipsizlik

Bu arada Bingöl M Tipi Cezaevindeki firar olayının örgütsel bağlantısını soruşturan TMK'nın 10. Maddesiyle Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da  şüphelilerin eyleminin "örgüt üyeliği" kapsamında değerlendirilemeyeceğine karar verdi. Soruşturmanın bu yönüyle ilgili "takipsizlik" kararı veren savcılık, dosyayı Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. Bingöl M Tipi Cezaevinden 25 Eylül 2013 günü 18 kişi firar etmiş, bir gün sonra 17'si yakalanmıştı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında cezaevi müdürü ve 4 kişi açığa alınmıştı.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.