1. YAZARLAR

  2. İshak Karakaş

  3. Bir eğilim, bir kampanya
İshak Karakaş

İshak Karakaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir eğilim, bir kampanya

A+A-

Toplumdaki kutuplaşma bazılarının işine yarıyor olmalı ki, bir süredir sokakta, iş yerlerinde, mahallelerde alttan alta kuvvetlenen bir eğilim, ana akım medyanın gündemine pek gelmiyor. İnsanlar tam da işte bu kutuplaşmadan sıkılmış, yorulmuş, rahatsızlık duyuyor gibi…  Bunu sokakta sadece kendi gettosundan olanlarla değil, mesela benim gibi toplumun her kesiminden insanla iletişim kuranlar sevinerek fark ediyor.

Bilirsiniz, bir komşunuzla ya da yakınınızla kavgalıysanız bu, bir süre sonra sizi rahatsız etmeye başlar. Fırsat kollarsınız barışmak için… Hatta bazen aranızdaki mesele anlamsız gelir ve birbirinizin yüzüne bakar gülümsersiniz aniden. Toplumsal alanda da bu böyle olmalı… Gündelik hayat o kadar iyileştirici bir şeydir ki, iktidarların, medyanın aranıza koymaya çalıştığı mesafeyi bir dükkânda alışveriş sırasında, bir kahve masasında, bir maç tribününde kapatıverir.

Bazı sabah yürüyüşlerinde bir süredir selamı kestiğimiz bazı arkadaşlar, daha bir ay önce bizi kavgaya tutuşturan durumların aslında ne kadar kolay çözülebilir meseleler olduğunu görüyor, yine eskisi gibi sakince tartışıyor bu konuları.

Barışmak çok insani bir duygu, bir ihtiyaç. Hepimiz biliyoruz ki, dargınlık, kırgınlık hepimize birden zarar veriyor ve göründüğü kadarıyla sadece iktidara yarıyor. Seçim sandığına atılacak oylar konsolide oluyor.

Tabii şunu daha çok isterdim… İnsanlar savaşın, çatışmanın anlamsızlığına vakıf olup da öyle barışmaya başlasınlar. Ama anladığım kadarıyla insanları yeniden bir araya getirmeye başlayan etken ekonomi. Ufukta beliren ekonomik krizin baş sebebinin kutuplaşma olduğunu, toplumsal barışın berhava olmasının ülkeyi yavaş yavaş bir ekonomik krize doğru sürüklediğinin farkına varılıyor artık. Ülke içinde toplumsal kesimlerin arasının açılması, ülke dışına yönelik kavgacı bir politikanın izleniyor olması ekonomiyi fena etkiledi.

Ne kadar savaş çığırtkanlığı yapılırsa yapılsın, milliyetçilik ne kadar kaşınırsa kaşınsın, insanlar öncelikle huzur ve refah peşinde. İnsanlar iyi yaşamak istiyorlar ve kavganın bunu engellediğinin farkındalar.

Bir süredir başlatılan ‘benim de itirazım var’ kampanyası işte bu yüzden önemli. Giriş paragrafı bile toplumdaki bu yeni eğilimin, kampanyayı düzenleyenler tarafından saptandığını gösteriyor. Şöyle ki, “Bu toprakların ortak sahibi olan bizler, AKP, CHP, HDP, MHP ya da başka partilere oy veren Türk, Kürt, Ermeni, Rum, Laz, Arap, Çerkez, Roman, Müslüman, Hristiyan, Musevi, Süryani, Sünni, Alevi, inançlı, inançsız bütün yurttaşlar,” diye başlıyor kampanya metni.

Sizin itirazınız yok mu? Varsa bulup bir okuyun bu metni.

 

Bu yazı toplam 1313 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.