1. YAZARLAR

  2. ŞERİF KAPLAN

  3. Biraz da siz Kürdleşseniz!
ŞERİF KAPLAN

ŞERİF KAPLAN

Köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Biraz da siz Kürdleşseniz!

A+A-

Son dönemlerin en popüler deyimi ve algısı “Türkiyelileşmedir.” Bu algı sahipleri küçük bir empati yapıp biraz kendileri Kürdleşse diyorum...

“Türkiye’lileşme” algısı, öylesine açıktan büyük bir baskı unsuru olmuş ki neredeyse aykırı bir ses Kürdler’in içinde dahi barınma imkânını bulamıyor. Bu dayatma egemen bir mantık olduğu daha söylenir söylenmez kendini ele veriyor. 

Giderek öyle politik bir algı oluşturuluyor ki adeta “Türkiyelileşmek” bir zorunluluk, mecburiyetlilik halini almış durumda. Neredeyse bu algının dışındaki bir duruş Kürd siyasal hareketinin de “Yasakları” arasına girmeye başlamış. En talihsiz yanı da sözde “aydın” geçinenler tarafında dillendirilmesidir.

“Türkiyelileşme” algısı, egemen varlığın Kürdistan’da başka bir formatla devamından başka bir mana içermiyor. Bu algı yeni bir yük, handikap olarak ileriki süreçte Kürd kalkının önüne çıkacaktır. Tıpkı Süleyman Şah türbesinin getirilip Kobenê’nin burnunun dibine konulması gibi.

Bir asırdır Kürdlere dayatılan “Türklük” yerini modern algı ile “Türkiyeliliğe” bırakmış durumda. Nitekim bu algı Kürd siyasetini alakbulak etmiş... İki kelime ile Kürdlerin yüreğine dokunan herkes gündemin en tepe noktasında kabak çiçeği gibi açıyor. Baskı ve zulüm altında inleyen bir halkın varlığı için direnen herkes “Devlete karşı çıktığı” gerekçesi ile “Terörist” iken, bugün o “Teröristlerin” yarattığı değerleri kullanma telaşında yarış halindeler. Öyle görünüyor ki “Türkiyelileşme” politikası, Kürdlerin bin bir zorlukla elde ettiği kısmı olanaklar bu “Kabak çiçekleri” sayesinde adım adım geriletilecektir. Çünkü bu politik duruş ve bu “Kabak çiçekleri” sayesinde emek verenler bir hayli uzakta izliyorlar!

Eğer Kürdler Türkiye’nin “Asli unsuru” iseler neden Türkiyelileşmek zorundalar? Bir an şöyle düşünelim, “Kürdler Türkiye’nin bir parçasıdır.”

Peki madem Kürdler Türkiye’nin bir parçasıdır o halde neden Türkiyelileşmek zorunda? Zaten Türkiye’nin bir barçasıdır, daha nasıl  bir daha olacak! Bir Türk nasıl ki Kürdistan’lılaşmak zorunda değil ise bir Kürd “Türkiye’lileşmek” zorunlu değildir?

Kürdler söz konusu olduğunda bir kısım “Radikal solcuyu” dışarıda bırakırsak geride kalan bütün kesimlerin ortak paydası “Türk ve Türkiye’lilik”tir. Bu radikal solcular da zaten ayrık otu gibi duruyorlar ve belkide en zor durum onlarındır.

İkinci önemli bir kesim Müslümanlardır. Onlarla konuştuğunda ilk sözcükleri “Türk müsün?” hayır Kürdüm dediğinde cevaben “Olsun hepimiz Müslümanız ” dır. İyi de Türk olunca Müslüman olunuyor da Kürd olunca olunmuyor mu?

Liberaller, “Evet ama yetmezciler” muhafazakarlar ve kısaca bütün kesimlerin Kürdlere bakışı, nüans farkı olsa da temel bakış açlarında bir değişiklik yok. Önümüzde bir seçim var bakıp göredeceğiz bir oy kadar dahi “Kürdleşebilecekler mi?” Hiç sanmıyorum!

Gündem çok hızlı bir şekilde değişiyor. Orta doğu, Suriye, Irak, Kürdistan, Türkiye, İran... Kürdler için tarihte hiç olmadık kadar olağanüstü fırsatlar ortaya çıkmış durumda ama Kürd siyasal hareketi “Türkiyelileşme” baskısı altında geldiği noktada bu fırsatları kalıcı bir noktaya taşıyamıyor.  

“Türkiye’lileşme” politikası sonucu Kürdlerin geldiği nokta, Türk parlamentosunda milletvekili olma yarışıdır. İşin en garip yanı ise bu “yarışa” hiç emekleri olmayan, hatta Kürd siyasal hareketi karşısında zaman zama sert söylemlerde bulunanların olmasıdır. 

Peki tersinde bir soru sorarsak; “Türkiye’lileşemeyenler” ne olacak?

 

Bu yazı toplam 1162 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.