Bizim Deli Alişan

Dokuz ya da on yaşındaydım. Yıl 1974–75, günlerden Cumartesi. En sevdiğim gün. Her cumartesi dedemle çarşıya şevitinin kıyısında, Ulu Cami’nin hemen sağındaki Akif Kirve’ nin kahvesine gider, Hasan ustanın tadı hala damağımda çiğköftesini yerdim. Dedemin elini tutmuş havşli evimizin kapısından dışarı adımımızı atmıştık yine. Benim telaşlı, sabırsız adımlarım, dedemin sakin adımlarına ayak uydurmakta zorlansa da kahveye varmıştık. Kahve her zamanki gibi kendi kekliğini öve öve bitiremediği keklik sevdalılarının konuşmalarıyla yankılanıyordu. Bense kadim caminin kocaman kapısının dibinde topuklarına kadar uzanan gri entarisiyle, elinde boyunu aşan kalın biraz da ürkütücü asasıyla sessiz ama bir o kadar mağrur görünen bir adama bakıyordum. Gece dedem de yatarken entari benzeri bir şey giyerdi ama gündüz vakti entari ilk kez görmüştüm.

 — Dede şu adama bak, güpegündüz entari giymiş, deli mi ne?

 — Hee Deli ALİŞAN! Kimine göre erenlere karışmış, kimine göre deli, kimine göre bilge…Yoksa sen tanımisan?

 — Sence hangisi dede? Korkmalı mıyım?

Dedem bir şey demedi, gülümsedi, ah keşke hepimiz onun gibi olabilsek gibi bir şeyler mırıldandı…

Hayat herkese adil olmasa da zaman herkese adil, yıllar akıp gitmiş, ben delikanlılığa geçmiş, Alişan’da da beyazlar artmıştı.

O gün delicesine yağan yağmurdan herkes koşar adım sığınacak yer ararken Alişan askervari uygun adım marş marş modunda Mardinkapı yönünde yürüyüşüne ara vermeden gidiyordu.

 —Alişan nereye böyle?

 — Mezarlığa.

 —Hayırdır?

—Beni çağırıyorlar.

Ertesi gün vefat haberini aldık, Alişan da diğerleri gibi göçüp gitmişti...

O gün Diyarbakır’ımdan saflık bilgelik de beraberinde gitti sanki.

 Ya da ben öyle hissettim. Nur içinde yat Alişan. Hakkını, seni kızdırıp gülenlere  helal et...

Evet dostlar Diyarbakır’ın bir Deli Alişan’ı  vardı ve arkasından kalınca bir iz bırakarak gitti. Ama halk arasında onunla ilgili söylenceler bitmedi. Zaten öyle de olması gerekiyordu. Unutturulmamalıydı Alişan ve onun gibileri.

 İşte biz de sırf bu yüzden Alişan’ı bir çizgi karakter haline getirerek gazetemizde sizlerle paylaşmaya karar verdik. Alişan yaşamaya devam etmeliydi ve edecek….

 

Bu yazı toplam 23440 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.