1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bozdağ: Mabetlerde resmi nikah kıyılamaz
Bozdağ: Mabetlerde resmi nikah kıyılamaz

Bozdağ: Mabetlerde resmi nikah kıyılamaz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ,"İnsanları müftülüklerde resmi nikah kıymaya zorlamamaktadır, yani bir alternatif ilave etmektedir.Bunun laikliğe aykırı bir yönü kesinlikle söz konusu değildir.

A+A-

 

Vatandaşların tercihine bırakmaktadır.Bazıları, ‘Camilerde nikah kıyılacak’ falan diyor. Evlendirme yönetmeliği var. Orada mabetlerde nikah kıyılamayacağına dair çok açık kural, hüküm var" dedi.

CHP liderine de tepki gösteren Bozdağ, "Türkiye'den mi Almanya'dan mı yanasın" diye konuştu. FETÖ sanıklarına tek tip kıyafet ile ilgili de konuşan Bozdağ, "Rengi belli ama kapsamını tartışıyoruz" ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ gazete ve televizyonların temsilcileriyle buluştu. Bozdağ, görüşmede  müftülere nikah yetkisi verilmesine yönelik açıklama yaptı. Müftülerin devlet memuru olduğunu ifade eden Bozdağ, bu durumun laikliğe aykırı olmadığını  belirtti. Bozdağ şunları dile getirdi:

Yasadaki hüküm çok açık ‘il ve ilçe müftülüklerine bu verilir’ diyor. Verilecek yer il ve ilçe müftülükleridir. Aynı hüküm nüfus müdürlüklerine de verilir diyor. Yani şu anda belediye başkanı veya evlendirme memuru veya diğer evlendirmeye yetkili ve görevli kişiler hangi usüle uyarak bu nikahı kıyıyorlarsa, hangi şartları arıyorlarsa aynı usule uyarak, aynı şartları arayarak müftülükler de kıyacaktır. Kaldı ki müftüler devlet memurudur. Bunun laikliğe aykırı bir yönü kesinlikle söz konusu değildir. Yasalarımız zaten buna engeldir. İnsanları müftülüklerde resmi nikah kıymaya zorlamamaktadır, yani bir alternatif ilave etmektedir. Vatandaşların tercihine bırakmaktadır, isteyen nikahını istediği yerde kıydırabilecektir.

Bazıları, "Camilerde nikah kıyılacak’ falan diyor. Evlendirme yönetmeliği var. Orada mabetlerde nikah kıyılamayacağına dair çok açık kural, hüküm var. Yani bu işler şeffaf olacak, kurallı olacak, açık olacak" şeklinde konuştu.

CHP LİDERİNE SERT TEPKİ

CHP liderine de tepki gösteren Bozdağ, "Türkiye'den mi Almanya'dan mı yanasın" diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Maltepe mitingine ilişkin ise, "Benim kanaatim kendisi 2019'da adaylık için zemin hazırlıyor. Bu mitingi de adaylığının ilk ilan adımıdır. Orada muhafazakar kesime, başka kesimlere mesaj veriyor. 'Ben sizin hepinizin hamisi olacağım' diyor. Adalet mitingi değil kesinlikle adaylık mitingiydi. O, adaylık mitingi, çok açık yani" ifadesini kullandı.

TEK TİP KIYAFET

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, FETÖ sanıklara tek tip kıyafet düzenlemesine ilişkin ise "Rengi konusunda bir belirsizlik yok ama kapsamıyla ilgili konuda bir yasal düzenleme ihtiyacı olduğunu ben de düşünüyorum. Bakanlık üzerinde çalışıyor, o çalışmayı hükümetimizle paylaşacak. Ondan sonra son şekli verilecek. Muhtemelen önümüzdeki süreçte çıkacak kanun hükmünde kararnamelerden birine o düzenleme konulabilir. Çünkü ekimde Meclis açıldığı için o zamana kadar zaten yasalaşma imkanı yok” ifadelerini kullandı.(Kaynak:Milliyet)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.