1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bozdağ: seçim barajlarını kaldıralım
Bozdağ: seçim barajlarını kaldıralım

Bozdağ: seçim barajlarını kaldıralım

Bu güne kadar Türkiye'de ki siyasi partiler biz dar bölge sıfır baraja varız demediler. Biz daraltılmış bölge yüzde 5 baraja da varız demediler ama herkes yüzde 10'u eleştiriyor.

A+A-

Demokratikleşme paketinin  TBMM Anayasa Komisyonunda olduğunu ifade eden Bozdağ, "Geçen hafta TBMM Anayasa Komisyonu paketin tümü üzerinde görüşmelerini tamamladı. Ancak paketi alt komisyona gönderdi. Alt komisyonun görüşmelerinden sonra komisyon görüşecek ve TBMM genel kurulun görüşmesinin akabinde yasalaşacaktır. Bu güne kadar Türkiye'de ki siyasi partiler ‘biz dar bölge sıfır baraja varız.’ demediler. Biz daraltılmış bölge yüzde 5 baraja da varız demediler ama herkes yüzde 10'u eleştiriyor. Barajı kaldıralım cevap yok. Barajı 5'e indirelim daraltılmış bölge yapalım onda da cevap yok. Biz bu taahhüdümüzün arkasındayız. Eğer Türkiye siyaseti bir gün daraltılmış bölge yüzde 5'e varız derse biz bu konuda geri adım atmayız onu hayata geçiririz. Dar bölge sıfır baraja varız dediği zaman onu da hayata geçirebiliriz. Bu noktada adım atmamak sadece bizim değil bütün siyasi partilerin ortak adımına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Siyasi partilere devlet yardımının kapsamını genişlettiklerini de büyükelçilerle paylaşan Bozdağ, bundan önceki düzenlemelerde yüzde 7 oy alan partilere yardım yapıldığını ve bu teklifle bunun yüzde 3'e indirildiğini kaydetti. Türkiye'nin söz konusu olduğunda sıklıkla gündeme getirilen konulardan birisinin de tutukluluk meselesi olduğuna dikkat çeken Bozdağ şöyle devam etti:

"Ceza muhakemesi kanununun tutuklama nedenlerini gösteren 100. Maddesinde kasten öldürme, işkence, cinsel istismar, uyuşturucu madde ticareti, suç işlemek için örgüt kurmak, anayasal düzeni ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar gibi sayılı bazı eylemlerde tutuklama nedeninin varsayılabileceği belirtilmiştir. Ancak bu yasal kademeye dayanarak uygulamada bazen gerekçesiz tutuklama kararları verilebilmesi eleştirilere konu olmuştur. Katalogda yer alan suçlar tutuklama için takdir hakkını ortadan kaldıran hususlar değildir. Katalogda bir suç yer almış olsa bile hâkim veya mahkeme tutuklamayabilir. Tamamen tutuklama hakim veya mahkemenin takdirinde olan bir konudur. İstisnai bir uygulamadır. İstisnai olması yargılamanın serbest olarak yapılması esastır. Maalesef bu noktada Türkiye'nin sıkıntıları olmuş ve pek çok eleştiri almıştır."

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeniden yargılanma konusunda kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünü, bu konuya Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da destek verdiğini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.