1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Briç Nedir Ne Değildir?
Briç Nedir Ne Değildir?

Briç Nedir Ne Değildir?

Briç Dünyada milyonlarca kişi tarafından oynanan bir spor olup insanın sağlıklı yaşaması, sağlam ve kalıcı dostluklar edinmesi, bir problemin çözümüne yönelik değişik yollar

A+A-

bulması, takım oyunculuğu yönünü güçlendirmesi açısından yararlı, zengin ve zevklidir.

2016 Yılında kurulan Dicle Üniversitesi Briç Kulübü(DÜBRİÇ); D.Ü. SKS Daire Başkanlığı, Türkiye Briç Federasyonu ve Diyarbakır Briç ve İhtisas Derneğinin desteğiyle 25 Mayıs 2016 tarihinde 13.00-16.00 saatleri arasında Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde brici tanıtmak ve briçte farkındalık yaratmak, Dicle Üniversitesi bünyesinde briç sporcuları yetiştirilmesine yardımcı olmak amacıyla bir konferans düzenleyecektir.

Konferansa konuşmacı olarak Türkiye Briç Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı ve Milli Sporcu Sayın Ümit Tarhan davet edilmiş durumdadır. Sayın Ümit Tarhan konuşmasında briç hakkında merak edilenleri, briç sporunun inceliklerini ve üstünlüklerini, briç sporcusu olmanın yararlarını bir oyuncu ve eğitimci gözüyle sunacaktır.

 “Dünyanın en çekici, en çok değişkeni olan, ortakla birlikte düşünmenin önemli olduğu, ülkemizde de dünyada olduğu gibi resmen spor olarak kabul görmüş, bir zekâ ve düşünce oyunu. Briçte neler var; en belirgin ve çarpıcı temel başlıklar;

1) Briç mantıktır, muhakemedir, 2) Briç analitik düşüncedir, 3) Briç matematiktir, istatistiktir, 4) Briç stratejik planlamadır, 5) Briç empatidir, iletişimdir.(Nafiz Zorlu, Milli Oyuncu, Türkiye Briç Federasyonu Kurucu Başkanı.)

Briç konusunda iyi kaynaklardan biri olan yazarlığını Sayın Emin Yaykın’ın yaptığı kitapta özetle şunların altı çizilebilir:

“Briç, tüm dünyada büyük kitlelerce sevilerek bir masada 2 rakip ekip tarafından 52 kartlı iskambil destesiyle oynanan bir oyundur. Briç, oyun olmasının çok ilerisinde bir zihin sporudur. Her sporda

var olan yarışma ve kazanma duygusu, briçte en üst düzeyde yaşanır. Briçte oyunun her aşamasında yüksek heyecan vardır. Briç, bizzat oynanması kadar seyretmesi de keyif veren eğlenceli bir uğraşıdır. Briçten oynadıkça keyif alırsınız ve briçten alacağınız keyif bilgi seviyenizin yükselmesine bağlı olarak artar. Briç, briç ekibini meydana getiren ortaklar arasında iyi bir iletişim, anlayış birliği ve bilgi bütünlüğüyle güçlü dostluk bağları gerektirir. Briç aile ortamlarında ve dostlar arasında eğlence amacıyla de çok sevilerek oynanır. Bu yönüyle bricin çeşitli yaş ve meslek gruplarındaki kişileri bir araya getirmek gibi sosyal bir yönü de vardır. Briç oyunu sayesinde şehirlerin ve ülkelerin sınırlarını aşan, kaliteli dostluklar kurulur. Briç, kaliteli ortamlarda, kaliteli kişilerce oynanan, dünyanın en kaliteli ve zevkli oyunudur.

Briç kumar değildir, kumarın panzehiridir:  Briç, bir siyaset aracı değildir,  Briç, bir ticaret konusu değildir,  Briç, başkalarını küçük görme aracı değildir,  Briç masası, başkalarına üstünlük taslama yeri değildir,  Briç masası, boks ringi hiç değildir.

Brici; İlkokul öğrencileri dahil, orta ve yüksek okul öğrencileri,  Her meslek ve yaş grubuna mensup kişiler, Emekliler, ev hanımları,  Cinsiyet ayırımı olmaksızın baylar ve bayanlar,  Görme ve işitme engelliler dahil fiziksel engelliler oynayabilir. ” (Emin Yaykın, Sorularda Briç, 2011, TBF Kütüphanesi.)

Çok sayıda nitelikli briç sporcusuna sahip şehrimizde Tekel Caddesi, Metropol Durağında yer alan Diyarbakır Briç İhtisas Derneği ile DSİ Sosyal Tesislerinde Diyarbakır DSİ Spor briç alanında faaliyet yürütmektedir. Hafta içi ve hafta sonu takım maçları ve ikili turnuvalar ile özel turnuvaların yapıldığı bu kuruluşlarda ücretsiz briç dersleri de düzenlenmektedir. Birçok başarıya imza atan bu kuruluşlarda özellikle genç briç sporcuları ihtiyacı göze çarpmaktadır.

Düzenlenecek konferansta Dicle Üniversitesi öğrencilerinden başlamak üzere genç erkek ve kadın sporcuların yetiştirilmesi ve ulusal/uluslararası turnuvalara hazırlanması da hedeflenmektedir.

Konferansa Üniversitemiz öğrencileri ve personelleri başta olmak üzere tüm halkımız davetlidir.

Prof. Dr. İrfan Açıkgöz, DÜBRİÇ Danışmanı, Fen Fakültesi Fizik Bölümü.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.