Bu fakültenin öğrencilerine 2 bin lira burs

Bu fakültenin öğrencilerine 2 bin lira burs
Sanayi Bakanı Fikri Işık sınavında ilk 5 bine girenlerden matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerini tercih edenlere aylık 2 bin lira burs vereceklerini söyledi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversite sınavında ilk 5 bine giren öğrencilerden temel bilimleri tercih edenlere aylık 2 bin lira, 5 bin ile 10 bin arasındaki öğrencilerden temel bilimleri tercih edenlere ise aylık bin lira burs verileceğini açıkladı.

Haber merkezi-Sanayi Bakanı Fikri Işık  sınavında ilk 5 bine girenlerden matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerini tercih edenlere aylık 2 bin lira burs vereceklerini söyledi Devlet, üniversitesi sınavında ilk 10 bine giren öğrencilerden matematik, fizik, kimya ve  biyoloji gibi temel bilimleri tercih edenlere burs verecek. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversite sınavında ilk 5 bine giren öğrencilerden temel bilimleri tercih edenlere aylık 2 bin lira, 5 bin ile 10 bin arasındaki öğrencilerden temel bilimleri tercih edenlere ise aylık bin lira burs verileceğini açıkladı. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Işık, ilk 10 binde olup başka bölümlerde okuyan, ikinci ana dal olarak temel bilimleri seçen öğrencilere de ayda 750 lira burs vereceklerini kaydetti. 

Bakan Işık "Öğrencimiz elektronik mühendisliğinde okusun ama aynı zamanda matematik, biyoloji, fizik veya kimya okusun" dedi. Bakan Işık, öğrencilerin bu haklardan 2014-2015 eğitim öğretim yararlanacağını kaydetti.

Hırsız evdeyse ne yapacaksınız?

Bakan Işık, yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili olarak TÜBİTAK içerisinde iki aşamalı bir soruşturma yürüttüklerini söyledi. 

Kriptolu telefonlarda dışarıdan sisteme girmenin, içeriden yardım alınmadan mümkün olmadığını belirten Işık, "Fakat hırsız evdeyse ne yapacaksınız? Kriptolu, telefonların dinlendiği net. Bizim ortaya çıkarmaya çalıştığımız bunu kim dinlemiş, nasıl dinlemiş" dedi. Kriptolu telefonlara ilişkin tüm sistemi gözden geçirmek zorunda olduklarını belirten Işık, "Bütün  kriptolu telefonla ilgili her şeyi çöpe atacağız, sıfırdan yepyeni bir şey üreteceğiz noktasında değiliz" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.