1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Buldan: Bütün Kürt partileri güç birliği yapmalıdır!
Buldan: Bütün Kürt partileri güç birliği yapmalıdır!

Buldan: Bütün Kürt partileri güç birliği yapmalıdır!

HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, geniş bir ittifakı geliştirmeyi önemsediklerini belirterek, " Önceki seçimlerde kısmi ittifaklar gerçekleştirsek de bu yeterli değildi. Bu seçimde daha geniş bir ittifakı geliştirmeyi önemsiyoruz. Bütün Kürt partileri güç birliği yapmalıdır" dedi.

A+A-

 

HDP’nin, "Kendimizi de, Kentimizi de Bizler Yöneteceğiz" şiarıyla düzenlediği Yerel Yönetimler Çalıştayı başladı. HDP Eş Başkanları, yerel seçimlere güç birliği ile girilmesi gerektiğini savundu.

 HDP Diyarbakır İl binası Vedat Aydın Konferans Salonu'nda başlayan çalıştaya, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Kürt siyasetçi Ahmet Türk,  HDP milletvekilleri başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi katıldı.

 Çalıştayın açılış konuşmasını yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, yerel yönetimlerin önemine değindi. Kayayım politikası ile halkın iradesinin gasp edildiğini belirten Buluttekin, kayyımla yönetilen tüm belediyeleri ve daha fazlasını alacaklarını söyledi.

“BİZİM OLMAYAN BELEDİYELERİ DE KAZANACAĞIZ”

Çalıştayda konuşan HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan, iktidarın sadece HDP’yi değil, Kürt’lerin tüm kazanımlarını hedef aldığını söyledi. HDP’nin tüm saldırılara rağmen 24 Haziran’da güçlü bir temsiliyetle parlamentoya girdiğini hatırlatan Buldan,  “Bu dönemin ikinci aşaması yerel seçimler. 31 Mart’ta gerçekleşecek olan seçimlerde, AKP’nin belediyeleri de HDP’siz bir kazanıma dönüştürme amacı var. Böyle bir süreçte yerel seçimlere hazırlanıyoruz. Yerel seçimlerde büyük bir başarı elde etmek için çalışacağız. Belediyelerimizi yeniden kazanacağız. Bizim olmayan belediyeleri de kazanacağız. Bunu başarabilirsek, bu hükümeti çözülmeye götürecek. Bu aynı zamanda kayyum zihniyetinin ve tahakkümcü zihniyetin çöküşü anlamına gelecek. Bunu başarabilmek için seferberlik ruhu ile çalışacağız” dedi.

“TEHDİTLER, KAYBEDECEKLERİNİN İTİRAFIDIR”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidarın belediyelere kayyım atabileceğine ilişkin açıklamalarına değinen Buldan, bu tehditlerin iktidarın belediyeleri kaybedeceğinin itirafı olduğunu söyledi. Kayyım atanan belediyeler etrafına örülen duvarların da gideceğini ifade eden Buldan, “Kapısına beton duvar ördükleri, bariyerlerle korumaya çalıştıkları o belediyelerin içinde halklarımızın iradesi kaldı. Şimdi bize düşen o belediyelerimizi ve daha fazlasını geri almaktır” diye konuştu.

“KÜRT PARTİLERİ İLE GÜÇ BİRLİĞİ SAĞLANMALI”

Buldan’ın gündeminde Kürdistani partiler ile ittifak konusu da vardı. Bütün Kürt partilerinin güç birliği yapması gerektiğini belirten Buldan, şunları söyledi:  “Kürtlere saldırı, kazanımlara saldırı bu süreçte sadece belediyelere değil bütün Kürt halkına saldırı anlamına gelir. Atanan kayyumların amacının Kürt halkının iradesini gasp etmek olduğunu biliyoruz. Bütün Kürt partilerinin güç birliği yaparak bu seçimleri birlikte kazanmasının elzem olduğunu ifade etmek istiyorum. Kürt halkının da bizlerden beklentisi bu. O atanan kayyumlar Kürdün varlığına atanmıştır. Bu yüzden bu yerel seçimlerde güç birliğine ihtiyaç var. Bu yüzden bu kadar hassas bir konu ve süreçte iktidara yanıtımızı hep beraber vermeliyiz. Amed’deki tüm Kürdistani partilere, bizimle birlikte olmak isteyen herkese bu çağrıyı bir kez daha yapıyoruz.”