1. YAZARLAR

  2. Mecit BORAN

  3. Bunları yapmak zorunda değiliz!
Mecit BORAN

Mecit BORAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bunları yapmak zorunda değiliz!

A+A-

Biz insanların beynine ve benliğine sürekli format atılarak istenilen kalıplara girmemiz sağlanır. Bizler de uyum sağlama adına bunları alır ve çoğu kez akıl süzgecinden geçirmeden kabul eder; buna uygun davranışlarda bulunur, sosyal uyum adına ortaklaşırız. Ve bu kısır döngü sürekli tekrarlanır; kendini hemen hemen her yerde her an yeniler. İşte huzursuzluğun, köleliğin temeli bu sistematikte saklıdır. İçine sokulduğumuz ve de içselleştirdiğimiz bu kalıplarla boynu bükük bir "yaşam" süreriz. Olmuş ve gerçekleşmiş bir olgudur, söz konusu olan… Ama böyle olmaya da bilirdi.

 

İnsanoğlu başka canlı türlerinde olup olmadığını bilmediğim bir özelliğe sahiptir. O da özgür irade’dir. Özgür iradesi sayesinde gücünün yettiği her şeyi yapabilir; istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda değildir. (Buna yaşamak isteyip istememesi de dâhildir!) Yaşamak istediği sürece sadece nefes almak; su içmek, beslenmek ve bunların sonucu olarak boşaltım yapmak zorundadır.

Eğer neslini sürdürmek istiyorsa bir de üremek zorunluluğu vardır. Amerikalı pilotlar Hiroşima’ya, Nagazaki'ye atom bombası atmak zorunda değildi. Iraklı pilotlar da Halebce’ye gaz bombaları atmak zorunda değildi. Hâkimler idam cezası vermek zorunda değil... Hakeza cellât sandalyeye tekme atmak zorunda değil... Güncel olması açısından, DEDAŞ görevlisi de çiftçinin elektriğini kesmek zorunda değil... Sorarsanız hepsinin ortak gerekçesi; “bana verilen emir böyle, ben sadece görevimi yapıyorum.” der.

 

Ne o emri veren, o emri vermek zorundadır, ne de o emri yerine getiren o emri uygulamak zorundadır. “Zorunluluk” diye adlandırdığımız olgu; bize dayatılmış ve kabullenilmiş bir saçmalıktan başka bir şey değildir.

Bu yazı toplam 10938 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.