‘Büyükşehir Yasası ile kır nüfusu yüzde 9’a düştü’

‘Büyükşehir Yasası ile kır nüfusu yüzde 9’a düştü’
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şubesi "Büyükşehir Yasası”na ilişkin düzenlenen panelde konuşan ZMO Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, yasa ile kır nüfusunun yüzde 23.2’den yüzde 9’a düştüğünü söyledi.

Haber merkezi- Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şubesi, şube binasında "Büyükşehir Yasasının tarım alanlarına ve kırsala olan etkisi" konulu panel düzenledi. Panele, HDP Adana Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Leyla Uyar, CHP Seyhan Belediyesi Başkan adayı Zeydan Karalar ve çok sayıda dinleyici katıldı. Panelde konuşan ZMO Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, köylerin idari olarak şehir nüfusuna dönüştürülebileceğini, ancak bin yıllık yaşam geleneğinin devam edeceğini ifade etti. Gülbuçuk, "Bunu koparmak bu kadar kolay olmamalıdır. Kanun sadece ekonomik boyut ile ön plana çıkmaktadır" dedi.

Kırsal nüfus azaldı

Gülçubuk, 6 Aralık 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanunun tam olarak adının, "14 Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" olduğunu söyledi. Gülbuçuk, "Türkiye açısından çok önemli bir konu gündemde kendisine zor yer buluyor. Kırsalın, çiftçinin ve tarımın geleceğini ilgilendiren ve de biçimlendirecek olan ‘Büyükşehir Kanunu’ gündemden uzak tutulmaya çalışıyor. Özellikle kırsaldakiler, kanun ile geleceği biçimlenecek çiftçiler konuyu yani Büyükşehir Kanunu’nu tam olarak ele alamadı, kavrayamadı ve de kırsaldakiler, tarım ile uğraşanlar kanunun kendileri açısından gelecekte neler getireceğinin ya farkında değiller ya da kestiremiyorlar. Oysa kanunda o kadar açık esaslar var ki, bunlar doğrudan veya dolaylı neredeyse nüfusun 1/3'ünü doğrudan etkileyecek" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel