Camekana yerleştirilecek

Camekana yerleştirilecek
Uğur Mumcunun parçalanmış otomobili Eskişehir’de

Izmir Basın Müzesi'nde sergilenmesi düşünülen Mumcu'nun otomobilinin, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin girişimleri ile Eskişehir'e getirilmesine karar verildi.


ESKİŞEHİR - Gazeteci yazar Uğur Mumcu'ya gerçekleştirilen suikastta parçalanan otomobili, sergilenmek üzere Eskişehir'e getirildi.
Izmir Basın Müzesi'nde sergilenmesi düşünülen Mumcu'nun otomobilinin, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin girişimleri ile Eskişehir'e getirilmesine karar verildi. Geçen hafta Mumcu'nun ailesine teslim edilen araç, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bakım-Onarım Daire Başkanlığına getirildi. Otomobilin, Kent Park'daki Uğur Mumcu anısına dikilen ‘Özgürlük Hekeli’nin yanında camekan içinde sergileneceği belirtildi.
Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Çağdaş Gazeteciler Derneği İç Batı Anadolu Şube Başkanı Can Hacıoğlu, Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993 yılında evinden gazetesine giderken aracına konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatarak, kendisini basın şehidi olarak gördüklerini söyledi. Otomobilin Eskişehir’e getiriliş sürecini anlatan Hacıoğlu, şunları söyledi:
“Geçen hafta bu araç ailesine geri verildi. Yani 20 yıl önce olan olayın aracı daha geçen hafta teslim edildi. Aile, arabayı İzmir’deki Basın Müzesi'ne götürmeyi düşünüyordu. Biz de, ‘Bu otomobil Eskişehir’e gelebilir mi?’, ‘Herkesin bildiği Eskişehir’in büyük parklarına konulabilir mi?’ diye düşündük. Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nin İletişim Bilimler Fakültesi var. Gazeteciler burada yetişiyor. Yani herkes onu görsün, tarihten bir ders alsın düşüncesi içindeydik. Bunu Büyükşehir Belediyesi’ne söyledik. Büyükşehir Belediyesi de bu konuyu olumlu buldu. Eskişehir Kent Park’ta Uğur Mumcu anısına dikilen bir anıt var. Uğur Mumcu’nun 20 yıl önce suikasta kurban gittiği bu otomobil, anıtın yanında camekan bir bölmenin içine konulacak. Hepimiz bakacağız, tarihten ders çıkaracağız. İletişim öğrencileri gelecek ve araştırmacı gazeteciliğin sonunun ne olabileceğini görecekler. Eskişehir’le birlikte bu otomobil yaşamaya devam edecek” dedi.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.