CAN ÖZGE

Günlerdir televizyonlarda-sosyal medyada Özgecan ile uyuyoruz Özgecan ile kalkıyoruz. Kimisi tüm içtenliğiyle idamı, kimisi biyolojik hadımı dile getiriyordu. Kimisi  iktidarı suçluyor, kimisi mini eteği. Deyim yerindeyse, demokrasinin gereği olsa gerek, ağzı olan konuşuyordu. Olayı abartanlarda oluyordu arada, olaydan siyasi rant elde etmeye çalışan Özgecan’ın katili kadar tehlikeli, cani ruhlu, iktidarı bununla da köşeye sıkıştırabilir miyim diyen ipe sapa gelmez, sosyal medya paylaşımları da kısır döngünün bir parçası olmak için, çorba da tuz rolüne kendini kaptıranlarda oluyordu.

İki-üç kişinin yan yana geldiği her ortamda mutlaka ama mutlaka Özgecan konuşuluyor, herkes duygu-düşüncesini dile getiriyor. Belli ki sosyal bir travma yaşanıyor, hemen herkes etkilenmiş, olaya kendi ideolojik-felsefik-duygu durum penceresinden bakıp, olayı lanetlediğini sanıyor. Evet sanıyor diyorum çünkü hiç kimsenin aynaya bakmaya cesareti olmadığı malumun ispatı gibi. Hala bu ülkede kız çocuklarının okula gitmesi için yalvar yakar olunuyorsa, erkek çocuk vermeyen kadına kumanın mubah olduğu dile geliyorsa, erkek çocuğu olmayan babanın hala boynu bükük yürümeye zorlandığı bir kültürel patalojinin yaşandığı  ülkede, sünnetin dini bir vecibe olduğu unutulup erkekliğe ilk adım olarak görülmesi bunun düğün derneklerle kutlanması gibi abuk sabuk töreleşmiş kurgularla erkeğin bir nevi kutsallaştırıldığı bir ülkede kadına şiddeti dile getirmek ne kadar samimi olur bilemiyorum.

Olayı siyasi boyutlara taşıyanlar da oldu, sanki tüm ülkücüler böyleymiş gibi zorlama çabalarda oldu. Özgecan’ın canileri kürtler olsa tüm kürtlerin  cani olduğunu göstermeye çalışan belli bir güruhta, adım gibi eminim, elinden geleni yapacaktı. Kısacası fırsatçı patojenler yine iş başındaydı. Masum bir kızın ölümünden rant elde etmeye çalışmak, ülkeyi azıcıkta olsa nasıl kaosa sürüklerim diye düşünmek, Hrant Dink’in ölümünden sonra katilleriyle fotoğraf çektirmek, aynı kültürel patolojinin parmak izleri gibi, maalesef.

Öylesine bir travma yaşanıyor ki Özgecan’ın babası sessiz feryatla ‘acımı yaşamama bile izin vermiyorsunuz’ diyor, sözün bittiği yer. Ateş düştüğü yeri yakar derler,ateşin doğasına bile karışıyoruz, anne-babasının  acısını yaşamasına izin vermiyor reytinglere kurban ediyoruz, bu kadar mı acımasızlaştık diye soracağım ama cevap Özgecan’ın canilerinden belli, evet acımasızlaştık, o caniler bu toplumdan çıktı.Tencere dibin kara seninki benden kara, hepimiz tencereyiz dip tutmuş tencere!

DİP NOT:SENDEN  ÖZÜR DİLİYORUM. ÖNCELİKLE ÜLKEM ADINA! MEKANIN CENNET OLSUN! BİZİ AFFET!

Bu yazı toplam 1692 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.