1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Canlarına ‘Tak’ etti
Canlarına ‘Tak’ etti

Canlarına ‘Tak’ etti

Kadınlar Bakan Şahin'i protesto etti

A+A-

Bir yıl tamamlanmadan 212 kadın, erkek şiddetine maruz kalarak katledildi.

 

İSTANBUL - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platform'u, yaptıkları açıklamada, Kasım ayında 23, 2013 yılı içinde ise 212 kadının erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti. Kadınlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'i kadın cinayetleri gerçeklerini görmezden gelmekle suçladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kasım ayında katledilen kadınlar için Galatasaray Meydanı'nda biraraya geldi. "Kadınlar öldürülüyor, Fatma Şahin cevap ver" pankartının açıldığı eyleme Emekçi Hareket Partili Kadınlar ile DİSK Kadın Komisyonu üyesi kadınlar da destek verdi. "Kadın cinayetlerini durdurun", "Kadın katillerine indirim değil, ağır ceza" sloganlarının atıldığı eylemde katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu dövizler açıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Sözcüsü Gülsüm Kav, yaptığı konuşmada, Kasım ayında 23 kadının öldürüldüğü bilgisini verdi. Gezi olaylarında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'ın annesinin hayatını kaybettiğini belirten Kav, "Yetkililer sadece koltuklarını ve makamlarını koruma derdinde" dedi.

'Polisler ölümden başka seçim bırakıyor mu?'

Kav'ın konuşmasının ardından açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Gamze Abay da, 2013 yılının başından bugüne 212 kadının erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi. "25 Kasım'da AKP hükümeti kadınların gerçek sorunları konusunda sessizliğini sürdürdü ve kadın cinayetlerini kınayan tek bir söz dahi söylemedi. Karma eğitimden, kaç çocuk doğurulacağına, kadınların nasıl evlerde yaşayacağına dair kadınlarla ilgili her konuda konuşmasına ve açıklamalar yapmasına rağmen kadın cinayetlerine dair hiçbir açıklama yapmadı" diyen Abay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in ise kadın cinayetleri gerçeklerini görmezden geldiğini belirtti. Devlet tarafından kadınların korunmadığını ve bu nedenle katledilen kadın sayısının daha fazla olduğuna dikkat çeken Abay, "5 Aralık günü Bağcılar'da öldürülen kardeşimiz Nimet Çağan koruma başvurusunda bulunduğu halde polisler ona 'adın çıkar evine dön' dedi. Nimet'i korumayan polisler, ona ölümden başka seçenek bıraktı mı?" diye sordu.
Bakan Şahin'e kadın cinayetleri ve sorunlarına ilişkin cevap vermesi çağrısında bulunan Abay, kadın cinayetlerini durdurmakta kararlı olduklarını söyledi.
Açıklamanın ardından ise, Bakan Şahin'i eleştirildiği kısa bir tiyatro gösterimi yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.