1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. “Çapulcu Zamanlar” adlı “Gezi” belgeseli çekildi
“Çapulcu Zamanlar” adlı “Gezi” belgeseli çekildi

“Çapulcu Zamanlar” adlı “Gezi” belgeseli çekildi

Mayıs ayının son günlerinde Gezi Parkı'nda ağaçların kesimine karşı başlayan, Haziran ayında alevlenerek demokrasi talebiyle tüm ülkeye yayılan ve ruhu hala sokaklarda dolaşan bir toplumsal direniş olan Gezi direnişi, "Çapulcu Zamanlar" ile belgesel oldu.

A+A-

İSTANBUL - Gezi direnişi sonrası kurulan Getto Sinema Kolektifi, ilk uzun metrajlı çalışması "Çapulcu Zamanlar" adlı belgeseli tamamladı. Gezi direnişini konu alan "Çapulcu Zamanlar" belgeseli, direniş boyunca çekilen görüntülerden oluşuyor. Ayaklanma sırasındaki polis şiddeti, zaman zaman kamera objektifine vuran tazyikli suyla, zaman zaman ise, kameramanların bire bir uğradığı darp aracılığıyla tüm çıplaklığı ile belgesele yansıyor. Getto Sinema Kolektifi ise, filmin tanıtım metninde, "Elden ele taşınan malzemelerle kurulan barikatlar. Bir parka sığan milyonlar. Milyonların taşıdığı yüzyıllar. Gaz bombalarının buğusunu yırtan hakikat. Dünyanın ufacık bir köşesindeki, ufacık bir parka milyonların özlemlerinin, umudunun, öfkesinin, hayallerinin ve daha nice duygusunun sığdığını gördük. Bırakın aynı parkta yan yana durmayı, aynı göğün altında bir araya gelemeyeceklerin bedenlerini, kol kola vererek barikata dönüştürmesine şahit olduk" diyerek seyirciye sesleniyor. 

'Ezilenlerden yana sinema'

53 dakikalık belgesel film, yaklaşık 4 ayda tamamlandı. Yönetmenliğini Cem Uğur ve Kenan Ağbulut'un yaptığı projenin danışmanlığını Gökhan Baydemir üstlendi. Belgeselin kameramanlarından İmran Aydın ise, 18 Haziran'da gerçekleşen Gezi operasyonu ile tutuklandı. "Çapulcu Zamanlar"ı belgeselin yönetmenleri Cem Uğur ve Kenan Ağbulut anlattı. Kenan Ağbulut, "Gezi sürecinde İmran Aydın ve Cem Uğur, gerekli materyalleri toplamış ve çekim yapmışlardı. Ama İmran Aydın, 18 Haziran'da yapılan operasyonda tutuklandı. Projeye İmran'sız devam ettik ama İmran'ın görüntülerini filmde kullandık. İmran'ın da yer aldığı Getto Sinema Atölyesi ile birlikte projeyi tamamladık" dedi. Filmin yapımının 4 ay kadar sürdüğünü belirten Ağbulut, "Bu arada yine toplumsal muhalefete değinen kısa filmler yapmaya devam ettik. 16.9 Film Kolektifi üzerinden de sosyal mecrada paylaştık" diye konuştu. 

'Anadolu toplumunda hafıza kaybı vardı'

Ağbulut, Gezi direnişinin bir patlama olduğunu ve bu patlama öncesinde Kürt halkının ve emek hareketinin mücadelesinin de direnişle birlikte daha görünür hale geldiğini de söyledi. 12 Eylül darbesi sonrası yaşanan toplumsal bellek silinmesinin Gezi direnişinin ardından ortadan kalktığını ifade eden Ağbulut, "Çapulcu Zamanlar" belgeselini de direnişin belleklerde unutulmaması için hazırladıklarını söyledi. Ağbulut, "Kürdistan halkında bu hafıza kaybı yok. Kürdistan halkı 30 yıllık bir direniş geleneğine sahip. Onun belleği her zaman taze. Çünkü her zaman katliamla, zorla, asimilasyon politikaları ile karşı karşıyalar. Ama Anadolu halkları tam tersi. Gezi direnişini yaşarken çok ilginç enstantanelerle karşılaştık. Toplumsal bellek oluşturma çabamız dışında, başka bir yere de evrildi bu direniş. Aslında belleği olan ve dinamik biçimde harekete geçmeyen bir toplumdan bahsedebiliriz. Çünkü Gezi direnişi öncesi olan de bir direniş" dedi. 

'Soruşturmadan korkmuyoruz'

Daha önce çekilen bir Gezi direnişi belgeseline soruşturma açılmasını da değerlendiren Ağbulut, "Soruşturma muhakkak ki gelecek çünkü hükümetin Gezi direnişine bakışı belli. Yeni yeni iddianameler de oluşturulmaya başlandı. Birçok basın kuruluşuna RTÜK'ün verdiği cezalar da söz konusu. Biz de nasibimizi alacağımızı düşünüyoruz. Ama bundan da korkmuyoruz. Bu da bizim boynumuzun borcudur" diye konuştu. Ağbulut, belgeselin isminin "Çapulcu Zamanlar" konulmasının sebebini ise, "Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi direnişinin başladığı süreç içerisinde Gezi direnişini karalamaya yönelik, itibarsızlaştırmaya yönelik 'Bir avuç çapulcu' demişti ama Gezi direnişi içinde yer alan aklın o dinamiği çapulcu kelimesinin Başbakan Erdoğan'ın tarif ettiği o yaftanın dışında. İçini boşaltarak eğlenceli keyifli bir şeye dönüştürdü. Sosyal medyada insanlar isminin başına 'Çapulcu' ismini getirdi. Biz de o zamanların filmini yapmayı planlamıştık. İsmini 'Çapulcu Zamanlar' koyduk" dedi. 
Direnen tüm kesimlere belgesel filmde yer verildiğini aktaran Ağbulut, "Şovenizmden, ırkçılıktan uzak durmaya çalıştık. Herkesi göstermeye çalıştığımız bir belgesel oldu. Biz yanlı taraflı yalnızca bir politik kimliği anlatırsak Gezi ruhuna aykırı olurdu. Biz Gezi Parkı'ndaki yelpazeyi kapsayacak bir bakış açısı ile yaptık belgeseli" dedi. 

'Polis şiddeti kamerada'

Ağbulut, belgeseldeki görüntülerin çok canlı olduğunu ifade ederek, "Arkadaşlarımız bu görüntüleri elde ederken polis şiddetine maruz kaldılar. Biz bunları da filme tüm çıplaklığı ile koyduk. Kameramıza TOMA'dan sıkılan su geliyor. Kameramız direkt hedef alınıyor. Aslında burada bir bütün olarak basın emekçileri hedef alındı Gezi direnişinde. Projenin çekimlerini yapan arkadaşlarımızdan tutuklu. İmran Aydın da bir basın emekçisidir. Bir sinema öğrencisidir. Aynı zamanda bizim de kolektifimizde yer alan bir arkadaşımızdır" diye konuştu. 
Gezi direnişi sırasında Etkin Haber Ajansı'nda çalıştığını belirten belgeselin diğer yönetmeni Cem Uğur ise, " O çalışma sırasında çektiğimiz görüntülerden belgesel oluştu. Çekimler sırasına biz de çok fazla polis şiddetine maruz kaldık, biz de eylemcilerle beraber. Maskesiz, biber gazlı bir ortamda gözlerimizden yaşlar gele gele çekimler yaptık. Yer yer plastik mermi yedik. Polisler kamerayı elimizden almakla tehdit etti. Kırma teşebbüsünde bulundu" diyerek çekim sırasında yaşanan zorlukları aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.